Reklama

Reklama

Jak wybrać opony do samochodu miejskiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wybrać opony do samochodu miejskiego? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dokonując samodzielnego doboru opon do naszych samochodów, często możemy odnieść wrażenie, że jest to niezwykle uciążliwa i problematyczna czynność do wykonania ze względu na ilość występujących w internecie ofert różnorodnych modeli od różnych producentów i sprzedawców. Nie wiedząc finalnie co wybrać, możemy stwierdzić, że najlepiej dla nas będzie po prostu wybrać coś pierwszego lepszego, zamiast zastanawiać się przez długi okres czasu, co lepiej się sprawdzi. Nie jest to jednak w żadnym razie dobre podejście, gdyż nabytek nieprawidłowych opon do naszego auta będzie miał w przyszłości niezwykle duży wpływ na bezpieczeństwo nas samych oraz innych uczestników ruchu drogowego wraz z innymi osobami postronnymi. Wkrótce jest to także kwestia właściwego utrzymania naszego pojazdu, i o to powinniśmy się troszczyć możliwie jak najbardziej.

Reklama

 

Jakie zatem informacje będą nam niezbędne do podjęcia najlepszego wyboru względem doboru opon do danego samochodu oraz na jakie detale należy zwracać naszą szczególną uwagę podczas naszego potencjalnego etapu analizowania dostępnych na rynku ofert? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

 

Jakie czynniki powinny nas sygnalizować o konieczności wymiany opon w naszym aucie?

 

W praktyce istnieje dość sporo aspektów, poprzez które możliwe jest zidentyfikowanie potrzeby zmiany opon w naszym osobistym pojeździe. Niektóre z takich przyczyn będą stosunkowo łatwe do spostrzeżenia, przykładowo uszkodzenia mechaniczne opon lub ich dogłębne zewnętrzne zużycie. Są jednak czynniki, które nie są wyjątkowo oczywiste dla każdego posiadacza samochodu, a odgrywają istotną rolę w kwestii jakości zapewnianego nam bezpieczeństwa. Tymi powodami są głównie wiek posiadanych opon oraz wysokość bieżników, które są zintegrowane w ich właściwą strukturę. Jeżeli zbagatelizujemy konieczność kontroli tych aspektów, możemy się niezwłocznie narazić na niebezpieczeństwo nawet podczas przemierzania najmniej wymagających odcinków drogowych.

 

Na co przekłada się autentyczny wiek opony?

 

Stosunkowo każdy rodzaj opon, bez względu na swoją cenę lub markę wykonania powinien być regularnie wymieniany co 10 lat. Wynika to z przyczyn takich jak utrata pierwotnych właściwości mieszanki, z której zostały wykonane opony, i bez względu na jakość mieszanki, każda opona po pewnym czasie staje się zbyt przestarzała do zaufanego zapewnienia domyślnego standardu bezpieczeństwa poruszania się po drodze. Takie opony są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia wszelkiego typu, zatem ich korzystanie mogłoby się wiązać z zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz innych osób postronnych.

 

Na co przekłada się zbyt niska wysokość bieżnika w oponie?

 

W sytuacji, w której rozmiar bieżników w oponach w naszym aucie jest zbyt niski, konieczne jest bezzwłoczne dokonanie wymiany opon w jak najszybszym okresie czasu. Według prawa polskiego wysokość takiego bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm, aby móc legalnie poruszać się w przestrzeni publicznej. W rzeczywistości ilość taka jest zbyt zatrważająco niska, żeby potrafić zapewnić jakikolwiek standard bezpieczeństwa podczas poruszania się po nawierzchni drogowej, nawet w przypadku przemieszczania się wyłącznie w obrębie terenów miejskich za pomocą bardzo niskich prędkości.

 

Mając na względzie ten fakt, zdecydowanie warto w trosce o swój własny dobrobyt podejmować się samodzielnej kontroli stanu ogólnego wykorzystania naszych bieżników. Również w zależności od pory roku zalecane jest przestrzeganie korzystania z opon o rozmiarach: nie mniejszych niż 3 mm podczas okresu letniego oraz nie mniejszych niż 4 mm podczas okresu zimowego. Będąc świadomym, w jakim stanie znajdują się bieżniki w naszych oponach, nie tylko będziemy mogli im bardziej zaufać podczas występowania bardziej wymagających warunków drogowych, ale również pozwoli nam to na zachowanie fundamentalnego standardu bezpieczeństwa podczas jazdy w przestrzeni publicznej.

 

Jakiego rodzaju opony warto zakupić, aby móc je jak najlepiej dopasować do swojego pojazdu?

 

Wybór ten w największej ilości przypadków powinien być uzależniony od wykorzystywanego przez nas pojazdu, naszych standardowych zwyczajów jazdy oraz również nawierzchni drogowej, po której mamy najczęściej przyjemność się przemieszczać. Z reguły nie najgorszą opcją jest zakup opon budżetowych lub ze średniej półki klasowej, gdyż są całkiem wszechstronne i nie wymagają dużego nakładu finansowego. Jest to także rozsądna decyzja jeśli nie posiadamy w naszym aucie zbyt dużego silnika. W tym przypadku zakup opon premium nie będzie szczególnie opłacalne, gdyż nasz samochód nawet nie będzie w stanie wykorzystać pełni potencjału takich opon.

 

Natomiast jeżeli posiadamy nieco większy pojazd i jesteśmy gotów dopłacić większą ilość pieniędzy, powinniśmy rozważyć zakup opon średniej klasy lub wręcz nawet takich pochodzących z najwyższej kategorii klasowej. Wybór taki zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo podczas poruszania się na dowolnej nawierzchni, ale również pozwoli nam lepiej radzić sobie w trudniejszych sytuacjach drogowych, gdy na przeszkodzie stoi nam deszcz, śnieg, lód, mróz oraz błoto wszelkiego rodzaju.

 

Merytoryczne wsparcie: Oponyprofi.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy