Reklama

Jeden dzielnicowy na całą gminę. Komendant nie widzi problemu

Opublikowano:
Autor:

Jeden dzielnicowy na całą gminę. Komendant nie widzi problemu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z jednej strony braki kadrowe policji, z drugiej bezpieczeństwo mieszkańców - co zrobić, gdy za los ponad 6 tys. osób odpowiadać ma jeden dzielnicowy? Już za 3 tygodnie Sanniki oficjalnie uzyskają prawa miejskie, lecz tamtejszy posterunek nie ma co liczyć na dodatkowy etat. Komendant gostynińskiej policji nie widzi bowiem takiej potrzeby, z goła innego zdania jest za to wójt Gabriel Wieczorek. Czy uda się dojść do kompromisu?

Z jednej strony braki kadrowe policji, z drugiej bezpieczeństwo mieszkańców - co zrobić, gdy za los ponad 6 tys. osób odpowiadać ma jeden dzielnicowy? Już za 3 tygodnie Sanniki oficjalnie uzyskają prawa miejskie, lecz tamtejszy posterunek nie ma co liczyć na dodatkowy etat. Komendant gostynińskiej policji nie widzi bowiem takiej potrzeby, z goła innego zdania jest za to wójt Gabriel Wieczorek. Czy uda się dojść do kompromisu?

W lipcu Sanniki znalazły się wśród 8 miejscowości, którym Rada Ministrów nadała status miasta, prawa te wejdą w życie 1 stycznia. Okazuje się, że uzyskanie praw miejskich nic nie zmienia w kwestii organizacji służb mundurowych; Sanniki plus wszystkie okoliczne wsie, łącznie 20 miejscowości, a na zapewnienie bezpieczeństwa w całym rejonie przewidziano zaledwie jedno stanowisko pracy dzielnicowego. 

Jak się dowiadujemy, kierownik sannickiego posterunku prosił komendanta KPP w Gostyninie o przyznanie dodatkowego wakatu. Podobny apel pojawił ze strony wójta gminy. Prośby nie przyniosły jednak pożądanych efektów. Jak tłumaczy to szef gostynińskiej policji? 

- Temat dodatkowego etatu dzielnicowego w Posterunku Policji w Sannikach, z uwagi na przyszłościowe zmiany administracyjne gminy, został szczegółowo. W tym zakresie została również przeprowadzona analiza stanu bezpieczeństwa gminy Sanniki i na jej podstawie, a także na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów, na chwilę obecną nie jest przewidywana zmiana organizacyjna w Posterunku Policji w Sannikach. Dodam, że również z Urzędu Gminy w Sannikach nie otrzymaliśmy oficjalnego zapytania w tej kwestii - wyjaśnia w imieniu Zbigniewa Włodkowskiego, oficer prasowy Dorota Słomkowska. 

Zupełnie inne zdanie w temacie ma wójt gminy Sanniki, Gabriel Wieczorek. Włodarz twierdzi, że sprawy dodatkowego etatu nie można bagatelizować, o czym niejednokrotnie rozmawiał z komendantem. 

- Gmina nie składała co prawda oficjalnego zapytania, lecz w rozmowach z komendantem nie raz poruszałem ten temat. Niestety, jego odpowiedź jest negatywna. Rozumiem, że policja boryka się z brakami kadrowymi, lecz jeden dzielnicowy na całą gminę to zdecydowanie za mało - mówi G. Wieczorek - Z tego co mi wiadomo, po uzyskaniu praw miejskich, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeden dzielnicowy powinien być przydzielony na teren samego miasta, drugi na miejscowości wiejskie. Zapewnienie bezpieczeństwa na terenie naszej gminy jest kluczowe zwłaszcza w czasie tzw. okresu truskawkowego, w wakacje, kiedy odbywa się u nas mnóstwo wydarzeń kulturalnych i imprez masowych - przekonuje wójt.

Czy sprawę w swoje ręce będzie musiała wziąć Komenda Wojewódzka? Gostynińska policja tłumaczy, że jeśli sytuacja bezpieczeństwa na terenie gminy Sanniki ulegnie zmianie i zajdzie konieczność utworzenia dodatkowego etatu dzielnicowego, komendant KPP podejmie wszelkie możliwe kroki, aby taki etat został utworzony. 

Czy zajdzie taka potrzeba?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE