Reklama

Komisje wojskowe już za kilka dni! Sprawdź, kto przydzieje mundur

Opublikowano:
Autor:

Komisje wojskowe już za kilka dni! Sprawdź, kto przydzieje mundur - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższy poniedziałek rozpoczynają się kwalifikacje do zasadniczej służby wojskowej. Kto musi, a kto może iść w przysłowiowe kamasze?

Już w najbliższy poniedziałek rozpoczynają się kwalifikacje do zasadniczej służby wojskowej. Kto musi, a kto może iść w przysłowiowe kamasze?

Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 23 stycznia 2017 r. kwalifikacja wojskowa w roku 2017 na terenie powiatu gostynińskiego odbywać się będzie w okresie od 13 marca do 24 marca 2017 r. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzeka Powiatowa Komisja Lekarska w Gostyninie, mieszcząca się Miejskim Centrum Kultury.

 Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2017 r. podlegają:

- mężczyźni urodzeni w 1998 r.;

- mężczyźni urodzeni w latach 1993 —1997, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

- osoby urodzone w latach 1996 -1997, które: zostały uznane przez powiatowe komisje lekar­skie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończe­niem kwalifikacji wojskowej; zostały uznane przez powiatowe komisje lekar­skie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypo­spolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

-  kobiety urodzone w latach 1993 —1998, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 48 ust. 9 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r.

- osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.

Jeżeli nie otrzymałeś wezwania do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską (do kwalifikacji wojskowej), a z zamieszczonych tu informacji wynika, że powinieneś, NIE CZEKAJ, ZGŁOŚ SIĘ SAM!

w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony RP.

Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, na potrzeby ewidencji wojskowej dostarcza:

dowód osobisty [lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości wraz z potwierdzeniem zameldowania - potwierdzenie można uzyskać w urzędzie miasta (gminy) właściwym dla miejsca zamieszkania],

aktualną fotografię [o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy],

dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe:

- świadectwo ukończenia szkoły,

- aktualne  zaświadczenie  o  pobieraniu  nauki [podpisane przez rektora, dziekana, dyrektora, wicedyrektora],

prawo jazdy [o ile zgłaszający się do kwalifikacji posiada],

dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe.

Powiatowej komisji lekarskiej dostarcza / o ile posiada/:

- dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych

w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej  wzywa wójt lub burmistrz.  

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE