Ilu nauczycieli w wieku emerytalnym pracuje obecnie w gostynińskich podstawówkach i gimnazjach? Ilu z nich pozostanie w murach szkoły na kolejny rok? Jakie koszty poniosło miasto w związku z rządową reformą oświaty? Kwestie dotyczące gostynińskich placówek były jednymi z gorętszych tematów dzisiejszego posiedzenia Rady Miejskiej.
Hanna Adamska wyjaśnia, że emeryturę pobiera jeden nauczyciel pracujący w SP 3. Jak dodaje sekretarz miejski, trudno było znaleźć osobę z kwalifikacjami, którymi może pochwalić się ów emeryt. W kolejnym roku szkolnym zatrudnienie znajdzie 8 nauczycieli posiadających co najmniej 35-letni staż pracy: 5 w SP3, 2 w SP1 oraz jeden nauczyciel emerytowany w SP3. Funkcje wychowawców pełni 5 osób ze stażem pracy powyżej 35 lat: 4 w SP3 oraz jedna w SP1.
Dwóch z pracowników z Gimnazjum nr 2 od przyszłego roku przechodzi w stan nieczynny, na emeryturę odchodzi dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4, zaś jedna osoba z Przedszkola Miejskiego nr 5 przechodzi na świadczenie emerytalne.
Jakie koszty poniosło miasto w związku likwidacją gimnazjów? Z informacji przekazanych przez urzędników miejskich wynika, że kwota ta oscyluje w granicach 145 tys. zł. Urząd złożył jednak do Ministra Edukacji Narodowej wniosek o zwiększenie subwencji. Jak twierdzi H. Adamska, póki co trudno jest przewidzieć, jakie koszty generować będzie jeszcze reforma, lecz z pewnością będą one niższe niż dotychczas.