Reklama

Ksiądz molestował chłopca. Co na to Diecezja Płocka?

Opublikowano:
Autor:

Ksiądz molestował chłopca. Co na to Diecezja Płocka? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szerokim echem odbiła się sprawa Marka Lisińskiego, mężczyzny, który jak chłopiec padł ofiarą księdza-pedofila z Diecezji Płockiej. W sieci pojawił się fragment filmu autorstwa dziennikarza - Tomasza Sekielskiego, traktującego o pedofilii w Kościele. We wspomnianym fragmencie Marek Lisiński wspomina traumatyczne zajście sprzed laty. Diecezja Płocka wydała oświadczenie w tej sprawie.

Szerokim echem odbiła się sprawa Marka Lisińskiego, mężczyzny, który jak chłopiec padł ofiarą księdza-pedofila z Diecezji Płockiej. W sieci pojawił się fragment filmu autorstwa dziennikarza - Tomasza Sekielskiego, traktującego o pedofilii w Kościele. We wspomnianym fragmencie Marek Lisiński wspomina traumatyczne zajście sprzed laty. Diecezja Płocka wydała oświadczenie w tej sprawie. 

Wspomniany fragment filmu można obejrzeć na portalu internetowym wp.pl. Tomasz Sekielski pracuje nad filmem dokumentalnym o pedofilii w Kościele. Zbierał na ten cel fundusze (450 tys. zł). Obecnie trwa ostatnia faza realizacji. Premierę zaplanowano na kwiecień 2019 r..

Film z wypowiedzią Marka Lisińskiego, szefa fundacji "Nie lękajcie się", jest dostępny TUTAJ. 

Oto oświadczenie Diecezji Płockiej:

- W dniu 4 stycznia 2019 r. na portalu internetowym www.wp.pl umieszczono wypowiedź Pana Marka Lisińskiego, która jest fragmentem filmu dokumentalnego poświęconego zjawisku pedofilii w Kościele Katolickim autorstwa Pana Tomasza Sekielskiego. Diecezja Płocka z bólem przyznaje, że stawiane zarzuty duchownemu potwierdził cywilny wymiar sprawiedliwości oraz Kongregacja Nauki Wiary. Jednak niektóre informacje zawarte w zwiastunie filmu są nieprawdziwe, dlatego wymagają sprostowania.

1. Po zgłoszeniu sprawy przez Pana Lisińskiego natychmiast wszczęto postępowanie w oparciu o przepisy prawa kościelnego, pomimo, że zarzuty dotyczyły wydarzeń sprzed trzydziestu lat.
2. Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym, oskarżany duchowny został natychmiast zawieszony w pełnieniu funkcji proboszcza. Od tego czasu nigdy nie pełnił żadnej funkcji duszpasterskiej.
3. W ramach przeprowadzonego procesu kościelnego w diecezji, Kongregacja Nauki Wiary uznała duchownego winnym popełnienia zarzucanych mu czynów i wymierzyła karę trzyletniego zawieszenia w posłudze kapłańskiej, następnie dożywotni zakaz kontaktu z małoletnimi. Biskup Płocki postulował również usunięcie duchownego z szeregów kapłańskich. Przywołana Kongregacja odrzuciła taką możliwość.
4. Duchowny nie pełnił funkcji kapelana w klasztorze żeńskim. Przebywał tam czasowo w ramach odbywanej pokuty.
5. Diecezja Płocka wielokrotnie oferowała Panu Lisińskiemu pomoc w finansowaniu podjętej przez niego terapii, jednakże za każdym razem pokrzywdzony odrzucał taką propozycję.
6. Pan Lisiński zaproponował Kurii milczenie w sprawie oraz wycofanie się z zaangażowania w fundację Nie Lękajcie się po otrzymaniu zadośćuczynienia finansowego. Korespondencja dotycząca tej kwestii znajduje się na stronie: /komunikaty-prasowe/komunikat-prasowy-dotyczacy-publikacji-w-natematpl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE