Reklama

Kto zajmuje się wyceną nieruchomości?

Opublikowano:
Autor:

Kto zajmuje się wyceną nieruchomości? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W wielu sytuacjach życiowych niezbędnym staje się dokonanie wyceny nieruchomości, prawa odrębnej własności lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy też innego rodzaju praw rzeczowych. Potrzeba taka pojawić się może chociażby wtedy, kiedy chcielibyśmy dokonać sprzedaży posiadanej nieruchomości – po to, aby ustalić jej cenę rynkową i na tej podstawie przedstawić korzystną dla obu stron umowy sprzedaży propozycję cenową. Równie często wycena nieruchomości niezbędna jest do dokonania podziału majątku spadkowego lub podziału majątku wspólnego byłych małżonków.

W wielu sytuacjach życiowych niezbędnym staje się dokonanie wyceny nieruchomości, prawa odrębnej własności lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy też innego rodzaju praw rzeczowych. Potrzeba taka pojawić się może chociażby wtedy, kiedy chcielibyśmy dokonać sprzedaży posiadanej nieruchomości – po to, aby ustalić jej cenę rynkową i na tej podstawie przedstawić korzystną dla obu stron umowy sprzedaży propozycję cenową. Równie często wycena nieruchomości niezbędna jest do dokonania podziału majątku spadkowego lub podziału majątku wspólnego byłych małżonków.

O ile też w sytuacji dokonywania tego na drodze postępowania sądowego – czynności związane ze zleceniem sporządzenia operatu szacunkowego przez biegłego rzeczoznawcę sądowego podejmuje sąd, o tyle w sytuacji, gdy podziału dokonuje się w drodze notarialnego działu, przed jego dokonaniem strony same zatroszczyć się muszą o swoje interesy, zlecając wykonanie wyceny, w oparciu o którą ustalone zostaną ewentualne spłaty i dopłaty na rzecz pozostałych spadkobierców, byłego małżonka, względnie innych współwłaścicieli.

Wyceną nieruchomości zajmują się osoby posiadające uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Warunki, jakie spełniać musi taka osoba określone zostały w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych w postaci rozporządzeń. Po odbyciu wymaganego szkolenia oraz praktyki zawodowej, osoba wykonująca ten zawód uprawniona jest do samodzielnego sporządzania operatów szacunkowych (wyceny nieruchomości Warszawa). Coraz częściej jednak rzeczoznawcy majątkowi skłaniają się ku prowadzeniu praktyki zawodowej wraz z innymi osobami – rzeczoznawcami, doradcami podatkowymi i inwestycyjnymi itp., dzięki czemu są w stanie zaoferować swoim klientom kompleksowe usługi w ramach procesów inwestycyjnych, nie zmuszając ich do korzystania z kilku niezależnych specjalistów. Funkcjonujący w ten sposób rzeczoznawcy w bardziej elastyczny sposób są w stanie wykonać wycenę nieruchomości, biorąc pod uwagę także możliwość zlecenia jej wykonania jednemu z kilku funkcjonujących w ramach spółki rzeczoznawców, nie natomiast jednemu, konkretnemu, który w interesującym nas czasie może mieć już zleconych kilka innych wycen, w tym także na zlecenie organów administracji publicznej lub sądów.

Przy wyborze rzeczoznawcy majątkowego warto też zadbać o to, aby osoba, której powierzymy wykonanie tej usługi, wykonywała operat zgodnie z zasadami ustalonymi przez organy samorządu rzeczoznawców. Dotyczy to w szczególności stosowania aktualnych standardów wyceny, co pozwoli uniknąć zarzutów innych stron czynności prawnych, związanych z wadliwą lub niepełną treścią operatu szacunkowego. Obok tego rodzaju aspektów, równie ważne są takie czynniki jak cena i termin wykonania wyceny nieruchomości, lokalizacja biura rzeczoznawcy majątkowego, możliwe kanały kontaktu. Wszystko to wpływać może na sposób i zakres współpracy oraz ostateczne zadowolenie z niej. Warto ponadto kierować się opinią dotychczasowych klientów rzeczoznawcy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE