Reklama

Reklama

Leczyć i zapobiegać: do Gostynina będą trafiać nie tylko bestie

Opublikowano: pt, 7 kwi 2017 08:30
Autor:

Leczyć i zapobiegać: do Gostynina będą trafiać nie tylko bestie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Leczyć i izolować nie tylko sprawców najokrutniejszych zbrodni, ale i tych, którzy takich przestępstw mogą dopuścić się w przyszłości. Zdaniem Sądu Najwyższego tzw. ustawa o bestiach powinna ulec rozszerzeniu i obejmować także potencjalnych zbrodniarzy. Jeden z nich decyzją sądu został już skierowany do gostynińskiego ośrodka. Część karnistów twierdzi, że takie rozwiązania to próba ucieczki przed odpowiedzialnością za błędne wyroki.

Reklama

Leczyć i izolować nie tylko sprawców najokrutniejszych zbrodni, ale i tych, którzy takich przestępstw mogą dopuścić się w przyszłości. Zdaniem Sądu Najwyższego tzw. ustawa o bestiach powinna ulec rozszerzeniu i obejmować także potencjalnych zbrodniarzy. Jeden z nich decyzją sądu został już skierowany do gostynińskiego ośrodka. Część karnistów twierdzi, że takie rozwiązania to próba ucieczki przed odpowiedzialnością za błędne wyroki.

Taki stan rzeczy Sąd Najwyższy tłumaczy troską o społeczeństwo i konieczność ochrony obywateli przed osobami, które - choć nie były jeszcze skazywani za ciężkie przestępstwa - mogą stanowić realne zagrożenie. Wymiar sprawiedliwości powołuje się na przypadek Pawła P., który na swoim koncie miał kilka krótkich wyroków za kradzieże, pobicia i próbę gwałtu. Resocjalizacja zakończyła się fiaskiem, dlatego też dyrektor zakładu karnego, gdzie P. odsiadywał wyrok skierował do sądu wniosek o uznanie skazańca za osobę niebezpieczną. Sąd przychylił się do wniosku i osadził Pawła P. w zamkniętym ośrodku w Gostyninie. Obecnie w KOZZD przebywa 36 pensjonariuszy, z czego 33 uznane są za stwarzające zagrożenie dla społeczeństwa. Dyrektor ośrodka obawia się, że niebawem braknie miejsc.

Zdaniem części fachowców rozszerzona interpretacja ustawy o bestiach kierowana jest strachem przed odpowiedzialnością za podejmowane wyroki. W odczuciu części karnistów, zbyt niski wymiar kary, zawsze można zrównoważyć "odsiadką" w Gostyninie. Fachowcy dodają, że w przyszłości może dochodzić do częstych nadużyć interpretacji ustawy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.