reklama
reklama

Maciej Wąsik skazany prawomocnym wyrokiem! Wioletta Kulpa jednak zostanie posłem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Maciej Wąsik skazany prawomocnym wyrokiem! Wioletta Kulpa jednak zostanie posłem? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSąd Okręgowy w Warszawie skazał Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na karę 2 lat pozbawienia wolności. Oznacza to, że posłem z okręgu płocko-ciechanowskiego najprawdopodobniej zostanie Wioletta Kulpa, która w październikowych wyborach uzyskała pierwszy "niebiorący" mandat na liście Prawa i Sprawiedliwości.
reklama

Wyrok dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika to kontynuacja sprawy sprzed kilkunastu lat. Panowie zostali skazani wyrokiem Sądu Rejonowego w Warszawie-Śródmieście w 2015 na kary 3,5 lat pozbawienia wolności w tzw. aferze gruntowej, która wybuchła w 2007 roku. 

- Za nadużycie uprawnień, nieuzasadnione stosowanie środków operacyjnych wobec, m.in. wicepremiera Andrzeja Leppera i generalnie bezprawne działania ws. tzw. afery gruntowej - czytamy na stronie Rmf24.pl.

W listopadzie 2015 roku prezydent Andrzej Duda zdecydował się skorzystać z prawa łaski wobec posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć kilka lat później Sąd Najwyższy uznał, że prezydent nie mógł tego zrobić. Prawo łaski może objąć tylko osoby prawomocnie skazane, ale w 2016 Sąd Okręgowy sprawę umorzył.

reklama

Dopiero w 2023 roku Sąd Najwyższy uchylił umorzenie i apelacja mogła zostać rozpatrzona. 20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok - Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zostali skazani na 2 lata pozbawienia wolności. 

Czy panowie trafią do więzienia? Niekoniecznie - z prawa łaski, tym razem prawidłowo, wciąż może skorzystać prezydent Andrzej Duda. Wyrok pociąga za sobą jednak inne konsekwencje. 

Maciej Wąsik straci mandat

Czy Maciej Wąsik trafi do więzienia czy nie - to kwestia decyzji prezydenta Dudy. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie sprawia jednak, że Maciej Wąsik traci prawo wybieralności.

Art. 11 §  2 Kodeksu wyborczego:

reklama

Nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba: 1) skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, z tym że w przypadku wyborów, o których mowa w § 1 pkt 6, skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;

Zgodnie z art. 247 Kodeksu wyborczego w takiej sytuacji następuje wygaszenie mandatu poselskiego, a mandat obejmuje kolejna osoba z listy wyborczej, która uzyskała najwyższy wynik.

W wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku Prawo i Sprawiedliwość w okręgu płocko-ciechanowskim zdobyło 5 mandatów, w tym właśnie Macieja Wąsika. Szósty wynik uzyskała Wioletta Kulpa, przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedlwiości w Radzie Miasta Płocka. 15 października zagłosowało na nią 18 283 osób. 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama