Reklama

Membrana EPDM - podstawowe wiadomości

Opublikowano:
Autor:

Membrana EPDM - podstawowe wiadomości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Membrana dachowa EPDM to dość niestandardowy materiał budowlany. I choć korzystamy z niego już od dawna, wciąż nie doceniamy jego potencjału i możliwości. Tymczasem tworzywo to doskonale sprawdza się jako materiał budowlany, skutecznie konkurując na tym polu ze znacznie popularniejszymi rozwiązaniami.

Membrana dachowa EPDM to dość niestandardowy materiał budowlany. I choć korzystamy z niego już od dawna, wciąż nie doceniamy jego potencjału i możliwości. Tymczasem tworzywo to doskonale sprawdza się jako materiał budowlany, skutecznie konkurując na tym polu ze znacznie popularniejszymi rozwiązaniami.

EPDM - skąd to się bierze?

Technologia EPDM opiera się na kauczuku syntetycznym. Materiał ten wykorzystywany jest do produkcji specjalnej membrany. Proces ten - choć skomplikowany - pozwala na szybkie wytwarzanie tego tworzywa, bez konieczności eksploatowania złóż naturalnych. Jego szybkie opracowanie pozwoliło na wprowadzenie membrany do sprzedaży już w 1963 roku.

 

Uzyskanie kauczuku syntetycznego również jest stosunkowo proste, choć sam proces technologiczny oparty jest na skomplikowanych procesach chemicznych. Procesem tym jest polimeryzacja etylenu i propylenu wraz z monomerem i wprowadzonymi do mieszanki dodatkami.

Dzięki temu uzyskany produkt finalny jest bardzo elastyczny, ale też:

  • odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoć, różnice temperatur, wiatr, oddziaływania mechaniczne i promieniowanie UV,
  • łatwy w nakładaniu, dzięki czemu proces montażu jest relatywnie krótki,
  • trwały, co przedkłada się na niski koszt eksploatacji; poza tym warto zaznaczyć, że membrana EPDM nie traci swoich właściwości przez około 50 lat,
  • odporny na działanie środków chemicznych, w tym również kwaśnego deszczu.

Membrana EPDM a problemy współczesnego świata

Folia dachowa EPDM jest prawdziwym "tworzywem przyszłości" I to nie tylko ze względu na swoje bardzo ciekawe właściwości, ale też ze względu na realia, w których może być ona eksploatowana.

1. Membrana EPDM to materiał uniwersalny, który może być wykorzystywany w różnych warunkach fizycznych i meteorologicznych. Folię tą można bezpiecznie nakładać na większości konstrukcji dachów, poza tym sprawdzi się w praktycznie każdym klimacie.

2. Membranę można bardzo łatwo poddać procesowi recyklingu. Tworzywo to - ze względu na strukturę sieci - można z powrotem wykorzystać w procesie produkcji nowej membrany, co w istotny sposób przedkłada się na redukcję kosztów produkcji.

3. Produkt jest bardzo tani w eksploatacji. Choć membrana sama w sobie jest tworzywem dość kosztownym, to jednak nie wymaga ona okresowych napraw, czy też innych, szeroko rozumianych czynności serwisowych. W efekcie jest to jedno z najtańszych tworzyw na rynku.

Nie tylko dach, czyli zastosowanie membrany w praktyce

Membrana EPDM jest tworzywem, którego zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do powierzchni dachowych. Z powodzeniem można ją wykorzystać jako:

  • tworzywo do wyłożenia dna oczek wodnych,
  • powierzchnię ochronną zabezpieczającą przed rozrostem korzeni,
  • dodatkowe zabezpieczenie fundamentów przed działaniem wód gruntowych.

Podsumowanie

Folia dachowa EPDM to prosty sposób na skuteczne zabezpieczenie powierzchni dachowych (i nie tylko) przed działaniem wilgoci i wielu innych, niekorzystnych czynników zewnętrznych. Na szczególną uwagę zasługuje niewielki koszt produktu, który jest znacznie niższy aniżeli w przypadku alternatywnych rozwiązań.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE