Tegoroczny egzamin dojrzałości przeprowadzony został w formule 2023 - obowiązywał absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. Maturzyści musieli podejść do 3 obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego (najczęściej wybierany był angielski).
Do zdania matury potrzebne było uzyskanie przynajmniej 30 proc. punktów z wyżej wymienionych egzaminów pisemnych.
W 2025 r. mają nastąpić zmiany w egzaminie z matematyli. Doi tych planów odniósł się Dariusz Kulma, nauczyciel roku 2008, autor książki „Jak zdać maturę z matematyki” i kanału na TikToku o tym samym tytule.
- Dariusz Kulma apeluje do MEN o zatrzymanie zmian w wymaganiach maturalnych do czasu stworzenia pełnej nowej podstawy programowej. Podkreśla, że choć MEN uszczupliło program nauczania, to powiększyło zakres wymagań egzaminacyjnych, co w efekcie pogrąży najbliższe matury w chaosie - cytuje go serwis Strefa Edukacji.
Czym to argumentuje?
- Ministerstwo chciało pokazać, że idzie wam na rękę i zmniejsza podstawę programową, ale niestety okazało się, że te cięcia są mniejsze niż wymagania egzaminacyjne, które mieliście dotychczas. To znaczy, że matura będzie na pewno trudniejsza, na pewno też będzie inna - mówił do przyszłorocznych maturzystów Dariusz Kulma na swoim kanale.
Absolwentka III LO w Płocku może zostać Miss Startu PGE Ekstraligi. Zagłosujecie na Magdę? [ZDJĘCIA]
Jego zdaniem wycięto z zakresu maturalnego wiele zadań, które były łatwe i można je było wyćwiczyć.
- Apeluje o podpisanie petycji skierowanej do MEN, w której sygnatariusze postulują utrzymanie obecnych wymagań egzaminacyjnych na maturze z matematyki, obowiązujących w latach 2023-2024, jako obowiązującej podstawy programowej do czasu pełnej zmiany programu nauczania - pisze Strefa Edukacji.
Petycja ma na celu zapewnienie stabilności i przewidywalności dla uczniów i nauczycieli oraz uchronienie przed wprowadzeniem dodatkowego chaosu w systemie edukacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.