Reklama

Obcokrajowcy w służbach mundurowych? Posłowie pochylą się nad petycją

Opublikowano:
Autor:

Obcokrajowcy w służbach mundurowych? Posłowie pochylą się nad petycją - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rosjanie, Ukraińscy, czy Białorusini w polskich mundurach - taki scenariusz przewiduje pismo, które właśnie trafiło do sejmowej Komisji ds. Petycji. Do tego potrzebne są zmiany przepisów, a jeśli te wejdą w życie, również w Gostyninie można by spodziewać się obcokrajowców w szeregach straży pożarnej, bądź policji.

Rosjanie, Ukraińscy, czy Białorusini w polskich mundurach - taki scenariusz przewiduje pismo, które właśnie trafiło do sejmowej Komisji ds. Petycji. Do tego potrzebne są zmiany przepisów, a jeśli te wejdą w życie, również w Gostyninie można by spodziewać się obcokrajowców w szeregach straży pożarnej, bądź policji. 

Najpierw, w połowie października pojawiła się petycja dotycząca służby obcokrajowców w jednostkach policji. Wnioskodawca zaznaczał, że "jeżeli policja nie otworzy się na obywateli z krajów UE, Ukraińców, Białorusinów ,czy Rosjan z Kartą Polaka, to wkrótce Polacy „będą musieli liczyć tylko i wyłącznie na strażników gminnych lub sami z bronią w rękach bronić się przed napastnikami, złodziejami, gwałcicielami i mordercami”. Służbę w policji mogła by pełnić osoba zameldowana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do pełnienia służby, posiadająca prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej o nieposzlakowanej opinii.

Tym razem do komisji trafiła petycja w sprawie zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w zakresie umożliwienia osobom nieposiadającym obywatelstwa polskiego pełnienia służby.

Co prawda, nie autor petycji pozostaje anonimowy, wiadomo jednak, że przewiduje on zmiany w dwóch artykułach:

art 28 ust 1. “Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.”

na

„Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić osoba zamieszkała na terytorium polski przez okres co najmniej 6 miesięcy, niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystająca z pełni praw publicznych, posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.”

oraz

art 30 ust 1 „1. Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty: ,,Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

na

1. Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty: ,,Ja, osoba zamieszkała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Zaproponowano również uchylenie art 43 ust 2. 6) „utraty obywatelstwa polskiego” oraz art 114 b ust 1 1) „utraty obywatelstwa polskiego lub nabycia obywatelstwa innego państwa”.

 

W uzasadnieniu natomiast czytamy:

- Jeśli władze Państwa Polskiego nie dopuszczą do pracy w Państwowej Straży Pożarnej obcokrajowców, przy jednoczesnym przyzwalaniu na odchodzenie strażaków na emerytury po 15 latach służby (tych przyjętych przed 1 stycznia 2013 rokiem) lub w wieku 55 lat (tych przyjętych po 1 stycznia 2013 roku) w 2038 roku (lub 2028 roku w przypadku wywalczenia prawa wszystkich funkcjonariuszy do przejścia na emerytury po 15 latach służby) będziemy krajem z niewystarczającą liczbą strażaków zapewniających bezpieczeństwo obywateli polskich w przypadku pożarów, powodzi, wypadków komunikacyjnych.

Decyzja jeszcze nie zapadła, ale jeśli sejm uzna petycję za zasadną, zostanie ona skierowana do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Co o tym myślicie? Waszym zdaniem to dobry pomysł?

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE