reklama
reklama

Oceniła program "Mieszkania na start" w Płocku. Przełom czy niewypał?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SM

Oceniła program "Mieszkania na start" w Płocku. Przełom czy niewypał? - Zdjęcie główne

foto SM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości"Mieszkania na start" to autorski program miasta realizowany od 2016 roku. Jego celem jest pomoc młodym mieszkańcom, którzy wiążą swoją przyszłość z Płockiem, a nie posiadają wystarczających środków na zakup własnej nieruchomości. Po prawie 8 latach jego funkcjonowania, studentka Politechniki Warszawskiej zbadała jak wypada program w oczach płocczan, którzy zdecydowali się z niego skorzystać.
reklama

W tym roku odbyła się XIX. edycja konkursu "Dyplom dla Płocka". Studenci po raz kolejny otrzymali nagrody za najlepsze prace magisterskie, licencjackie oraz inżynierskie. Pełną listę laureatów przedstawiliśmy tutaj.

Jedną z osób, które otrzymały wyróżnienie w konkursie jest studentka Politechniki Warszawskiej, Katarzyna Matusiak. W swojej pracy postanowiła przyjrzeć się działaniu programu "Mieszkanie na start", który funkcjonuje w Płocku od 2016 roku. 

- Moim celem było sprawdzenie efektywności programu i przeanalizowanie, czy zgodnie z planami, zapewnia on młodym płocczanom stabilność mieszkaniową oraz czy umożliwia skupienie się na rozwoju osobistym i zawodowym - pisze autorka.

reklama

W przeprowadzonym przez nią badaniu ankietowym udział wzięło 61 osób, które korzystają, korzystały bądź starały się o skorzystanie z programu.

Czego się dowiedzieliśmy?

Kwestionariusz, który wypełniali uczestnicy składał się z 29 pytań, w których poruszono m.in. takie kwestie jak: co skłoniło płocczan do wzięcia udziału w programie, jak oceniają proces starania się o mieszkanie, panujące w nim warunki, lokalizacje czy wysokość czynszu. Mieszkańcy mogli więc określić z czego są najbardziej zadowoleni, a co wymagałoby poprawy.

- Przede wszystkim większość respondentów stanowiły kobiety i co ciekawe, pomimo tego, że ankieta była prowadzona za pośrednictwem grupy na Facebooku zrzeszającej mieszkańców i chętnych do "Mieszkania na start", większość zadeklarowała, że jest w przedziale wiekowym 26-29 lub 30-34. Ponadto najwięcej osób zaznaczyło, że jego gospodarstwo domowe jest dwu, trzy i czteroosobowe. Wynika więc z tego, że program cieszy się większym zainteresowaniem wśród młodych rodzin z dziećmi, niż przykładowo wśród studentów lub osób dopiero wkraczających w dorosłość - opisuje Katarzyna Matusiak.

reklama

Głównym powodem, dla którego zainteresowani starali się o uzyskanie mieszkania od miasta był brak wkładu własnego na zakup nieruchomości oraz wysokie ceny najmu u prywatnych właścicieli.

Starania o dostęp do mieszkania zostały ocenione pozytywnie.

- Proces ubiegania się o mieszkanie nie sprawia z reguły trudności, ale część respondentów je napotkała. Głównie dotyczyły one komunikacji z pracownikami urzędu. To świadczy o tym, że należałoby poprawić profesjonalizm obsługi - kontynuuje Matusiak.

W kwestii lokalizacji, stanu technicznego czy wyposażenia mieszkania także przeważały pozytywne opinie. Pierwsza bardziej widoczna dysproporcja dotyczyła cen czynszu. Ponad 30% ankietowanych uznało, że jest on mimo wszystko zbyt wysoki w porównaniu z oferowanym standardem.

reklama

- Podejrzewam, że zaznaczyły to osoby, które płacą wyższy czynsz, ponieważ ich mieszkanie znajduje się w nowowybudowanych blokach, jest większe (ponieważ opłata uzależniona jest od ilości m2) lub mają niższe zarobki - przekazuje nam autorka.

Jednym z problemów, który także powtarzał się w wielu odpowiedziach była kwestia bezpieczeństwa i spokoju w okolicy.

- Większość respondentów uważa otoczenie za spokojne, za to przeciwna opinia mniejszości skłania do refleksji. Skarży się ona na głośnych sąsiadów czy osoby pod wpływem alkoholu wracające z imprez w nocy. Niepokój wśród mieszkańców wzbudza również infrastruktura, np. brak chodnika w okolicy jednego z bloków, co utrudnia wyjścia z dziećmi - czytamy w wyróżnionej pracy.

reklama

Jakie są wyniki?

Na podstawie badania i opinii osób, które z programem mają bądź miały styczność, można wywnioskować, że spotyka się on w znacznej większości z pozytywnym odbiorem.

- Z tego co udało się ustalić, program cieszy się zainteresowaniem i ułatwia skupienie się na rozwoju osobistym oraz karierze zawodowej, czyli spełnia swoją rolę. Kwestie formalne związane z ubieganiem się o mieszkanie nie sprawiają zbyt dużych trudności, mieszkańcy są zadowoleni z otrzymanych mieszkań, a ich stan techniczny i wyposażenie nie wzbudzają zastrzeżeń - podsumowuje studentka.

Kwestie, które według jej ustaleń wymagają poprawy dotyczą głównie zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, polepszenia infrastruktury i ułatwienia komunikacji z urzędnikami jeszcze na początkowych etapach starania się o mieszkanie.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama