Reklama

Od czego zależy zysk na koncie oszczędnościowym?

Opublikowano:
Autor:

Od czego zależy zysk na koncie oszczędnościowym? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Konta oszczędnościowe to sposób na systematyczne gromadzenie wolnych środków. Jako że każdemu zależy na osiąganiu jak najwyższych zysków, warto wiedzieć, od czego zależy ich wysokość. Dowiedz się, by oszczędzanie pozwoliło zgromadzić pokaźny kapitał.

Konta oszczędnościowe to sposób na systematyczne gromadzenie wolnych środków. Jako że każdemu zależy na osiąganiu jak najwyższych zysków, warto wiedzieć, od czego zależy ich wysokość. Dowiedz się, by oszczędzanie pozwoliło zgromadzić pokaźny kapitał.

Jak pokazują statystyki, konta oszczędnościowe wybiera ponad 30 proc. Polaków. Jest to związane przede wszystkim z gwarancją zysków oraz bezpieczeństwem kapitału.

Ważne oprocentowanie

Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość zysków jest oprocentowanie. Konta oszczędnościowe charakteryzują się oprocentowanie na różnym poziomie, średnio w granicach 1,0-1,5%. W efekcie oznacza to dość niski zysk, ale... wystarczy porównać oferty wielu kont oszczędnościowych. Okazuje się bowiem, że banki proponują promocyjne rachunki, których oprocentowanie wynosi nawet 2,25% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych).

Wybierając rachunek oszczędnościowy, warto mieć świadomość, że oprocentowanie nie zawsze ma charakter stały. W wielu przypadkach zmienia się w zależności od wysokości zgromadzonych oszczędności. Często zdarza się, że im wyższy kapitał, tym wyższe oprocentowanie. Aczkolwiek niekiedy bywa i odwrotnie – im więcej oszczędności, tym mniejsze oprocentowanie.

Istotna wysokość kapitału

Wysokość zysków z konta oszczędnościowego powiązana jest bezpośrednio ze zgromadzonym na rachunku kapitałem. Im więcej oszczędności, tym rośnie zysk – jako że odsetki wyliczane są na podstawie zgromadzonych środków.

Dodatkowe bonusy to zaleta

Na kontach oszczędnościowych można sporo zyskać szczególnie po spełnieniu konkretnych warunków promocyjnych. Przykładowo, konto oszczędnościowe Zyskowne dostępne w ofercie Idea Banku pozwala wypracować zysk do 2,20% w skali roku pod warunkiem dokonywania wpływów na konto Idealne oraz korzystania z karty płatniczej powiązanej z rachunkiem bankowym (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zyskowne).

Uwaga na opłaty za prowadzenie rachunku oszczędnościowego

Nawet dość wysokie oprocentowanie może spowodować, że zysk z gromadzenia środków na koncie oszczędnościowym nie będzie wysoki. Wszystko przez opłaty pobierane w ramach prowadzenia rachunku. W wielu przypadkach dochodzą także opłaty za wypłaty środków – nawet 5 zł za jeden przelew standardowy.

Oczywiście opłaty za prowadzenie konta nie są standardem. Za przykład może posłużyć konto Zośka, w przypadku którego bank nie pobiera żadnych prowizji z tego tytułu (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska).

Jak wybrać konto oszczędnościowe, żeby zyskać najwięcej?

Chcąc zyskać sporą kwotę na koncie oszczędnościowym, należy przyłożyć dużą wagę do wyboru odpowiedniego rachunku. Istotną rolę odgrywa nie tylko oprocentowanie, ale także dodatkowe opłaty pobierane przez bank. W praktyce wpływają one na wysokość wypracowanych przez ciebie zysków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE