Reklama

ORŁY Kosmetyki od starożytności do współczesności

Opublikowano:
Autor:

ORŁY Kosmetyki od starożytności do współczesności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odkąd ludzie tylko chodzą po Ziemi, starają się dbać o swój wygląd. Opóźnianie starzenia skóry, maskowanie mankamentów, modelowanie twarzy, farbowanie włosów lub ich usuwanie to zabiegi, które swoje podwaliny miały już w starożytności. Jak to kiedyś wyglądało, a jak jest teraz?

Odkąd ludzie tylko chodzą po Ziemi, starają się dbać o swój wygląd. Opóźnianie starzenia skóry, maskowanie mankamentów, modelowanie twarzy, farbowanie włosów lub ich usuwanie to zabiegi, które swoje podwaliny miały już w starożytności. Jak to kiedyś wyglądało, a jak jest teraz?

Skąd wzięła się kosmetologia – etymologia nazwy

Jest to synergia znaczeń dwóch łacińskich słów: Kosmeo (upiększać) oraz logia (nauka). Kosmetologia zajmuje się leczeniem oraz pielęgnacją skóry, włosów i paznokci. Ta definicja sprawia, iż możemy śmiało powiedzieć, że zarówno trycholog, jak i manicurzystka to osoby z tej samej profesji. Pierwszymi, którzy dbali o stan naszego zewnętrza byli rzymscy Kosmeci. Zajmowali się oni masowaniem oraz wcieraniem olejków w ciała osób, odwiedzających rzymskie łaźnie.

Starożytna pielęgnacja Doliny Nilu

Zabiegi pochodzące ze starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu wyglądały dosyć podobnie. Upalne klimaty oraz dysproporcja klasowa najbardziej określiły to, jakich kosmetyków używano na tych terenach. Kobiety z wyższych klas społecznych pudrowały skórę, by wyglądała na bledszą (nie skalaną pracą na roli) oraz malowały powieki szminkami/cieniami, które odbijały promienie słoneczne.

Arabskie kosmetyki

W krajach muzułmańskich kobiety musiały dbać o swój wygląd, by utrzymać wysoką pozycję wśród wielu żon swoich mężów. To tu umiejscawia się początek salonów kosmetycznych czy SPA na miarę dzisiejszych czasów. Kobiety oddawały się przez cały dzień wielu zabiegom, jak np.: usuwanie piegów mielonymi migdałami, ścieranie naskórka z pięt pumeksem czy nacieranie skóry glinką armeńską.

Barokowe upiększanie

Epoka przepychu, złota, życia ponad stan oraz chwalenia się wszystkim wszem i wobec. Tutaj popularne są tony mąki nakładanej na twarz i włosy (piekarze mieli utrudnione zadanie), wymyślne peruki oraz doklejanie pieprzyków. W Europie kwitły więc branże fryzjerskie, ale kosmetyka nie cieszyła się powodzeniem. Zdrowa skóra była ostatnią rzeczą, która kogokolwiek interesowała.

XIX wiek - kosmetyczne kąpiele

Po barokowym higienicznym poluzowaniu, przyszedł czas na kąpiele. Lekarze zaczęli zalecać ziołowe napary dla skóry, kąpiele parowe lub spacery po gorących kamieniach dla zdrowia stóp. Powstają pierwsze mydła i szminki, które niestety były wówczas bardzo toksyczne.

Współczesne ORŁY Kosmetyki

Kosmetologia rozwijała się przez wiele stuleci. Bez względu na to jakimi narzędziami dysponowała, wśród osób oferujących zabiegi pielęgnacyjne można było trafić na profesjonalistę lub nie. Zawsze najważniejsza była opinia klientów, która wędrowała między lokalnymi mieszkańcami. Żyjemy jednak w epoce informacji, a wszystko czego szukamy jest w Internecie. Może szukasz kosmetyczki we Wrocławiu albo salonu manicure w Szczecinie, sprawdź czy specjalista cieszy się dobrą opinią swoich klientów. Wejdź na stronę ORŁÓW Kosmetyki i zbadaj czy firma, w której chcesz o siebie zadbać, potrafi dbać o innych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE