Zdecydowana większość z nas podczas swej kariery zawodowej będzie miała nad sobą szefa. Kiedy (i czy w ogóle) możemy jednak określić osobę nami zarządzającą mianem kierownika idealnego? Jakie cechy i predyspozycje powinien posiadać przełożony, żeby można było postrzegać go jako przykład szefa idealnego?
Szef idealny - czy to w ogóle możliwe?
Gdyby zapytać pracowników o to, jakie cechy powinien posiadać szef idealny, zapewne dostalibyśmy wiele różnych odpowiedzi. Część pracowników wskazałaby, że musi to być osoba kompetentna. Inni mówiliby o umiejętności zarządzania ludźmi i wydawania poleceń. Jeszcze inni oczekiwaliby wysokiej empatii, zrozumienia dla pracowników i „ludzkiego” podejścia do zespołu.
Ten zróżnicowany zlepek często wykluczających się nawzajem cech, powstaje dlatego, że pracownicy opisując szefa idealnego, robią to w oparciu o własne cechy osobowości, role w zespole, itp. „Dusza zespołu” a więc osoba nastawiona na relacje, będzie oczekiwała tego samego od przełożonego, z kolei „specjalista” najbardziej doceni kompetencje, a skuteczna praca będzie dla niego ważniejsza, niż atmosfera.
Zanim ocenimy szefa, pamiętajmy, że robimy to przez pryzmat naszych potrzeba. Nawet, jeśli dla nas ktoś nie będzie idealnym przełożonym, dla wielu innych pracowników może nim być.
Cechy uniwersalne idealnego szefa.
Poza cechami wynikającymi z indywidualnej oceny pracownika, osoba zarządzające musi posiadać pewien zestaw predyspozycji i zachowań, bez spełnienia których nie możemy określić jej mianem szefa idealnego. Pomijając tek elementarne kwestie jak kultura osobista, zgodnie z teorią, określenia szef idealny możemy użyć w stosunku do osoby, której pracownicy rozumieją stawiane im zadania, samodzielnie je realizują (swoboda w działaniu) i nie mają potrzeby angażowania przełożonego w proces decyzyjny podczas ich wykonywania (mowa oczywiście o decyzjach wynikających z realizacji danego zadania, nie zaś o ważnych decyzjach ogólnych). Do tego dochodzi oczywiście umiejętność rzetelnej oceny wykonywanej pracy (a co za tym idzie - nagradzania i karania).
Idealny szef - czy można poznać go podczas rozmowy o pracę?
Rozmowa rekrutacyjna trwa zazwyczaj zbyt krótko, żeby jednoznacznie rozpoznać, czy osoba z którą rozmawiamy będzie dla nas szefem idealnym. Jest to jednak najlepszy moment, żeby zadać dodatkowe pytania i sprawdzić, jakich odpowiedzi (a także w jaki sposób) udzieli nam rozmówca. Niewiele na temat naszego przyszłego szefa możemy wywnioskować, przeglądając oferty pracy. Możemy jednak posiłkować się specjalnymi forami czy portalami, jak choćby pracuj.pl, gdzie znajdziemy profile pracodawców, mogące powiedzieć nam nieco na temat interesującej instytucji.