Reklama

Pojedynek na słowa. Za nami debata kandydatów na burmistrza Gostynina

Opublikowano:
Autor:

Pojedynek na słowa. Za nami debata kandydatów na burmistrza Gostynina - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 15 października, w radiu RPL FM odbyła się debata samorządowa kandydatów na burmistrza Gostynina. Jak poradzili sobie kandydaci? Jeśli nie słuchaliście, to przygotowaliśmy dla was skrót najważniejszych fragmentów.

W poniedziałek, 15 października, w radiu RPL FM odbyła się debata samorządowa kandydatów na burmistrza Gostynina. Jak poradzili sobie kandydaci? Jeśli nie słuchaliście, to przygotowaliśmy dla was skrót najważniejszych fragmentów.

W debacie uczestniczyli wszyscy kandydaci na burmistrza: Paweł Kalinowski (Prawo i Sprawiedliwość), Agnieszka Korajczyk-Szyperska (Inicjatywa dla Gostynina), Mariola Józwiak-Węclewska (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Włodzimierz Śniecikowski (Gostynińska Wspólnota Samorządowa).

Pierwsze pytanie dotyczyło rozwoju gospodarczego oraz tego, w jakim kierunku powinien podążać Gostynin.

- Agnieszka Korajczyk-Szyperska odpowiedziała, że rozwój gospodarczy i praca dla mieszkańców Gostynina to priorytety na najbliższą kadencję. W tym celu podjęła już współpracę ze Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Planuje także działać z Płockim Parkiem Przemysłowo–Technologicznym oraz stworzyć Centrum Obsługi Przedsiębiorczości, które zajęłoby się obsługą inwestorów oraz promocją miasta w kraju i za granicą.

- Włodzimierz Śniecikowski stwierdził zaś, że to burmistrz musi tworzyć warunki, aby pomysły młodego pokolenia były realizowane. Podkreślał, że należy otworzyć strefę przemysłową przy dużej obwodnicy. Według kandydata rozwój turystyki jest też bardzo istotny, ponieważ Gostynin ma do tego predyspozycje.

- Inwestorzy, praca, rozwój - to pierwszy punkt założeń Marioli Józwiak-Węclewskiej, która mówiła, że należy pamiętać o możliwościach, które płyną z funduszy pomocowych. Skupiała się na temacie upadłego zakładu Elgo, chcąc reaktywować tam życie gospodarcze. Zaproponowała także utworzenie Centrum Nauki i Muzeum Światła.

- Paweł Kalinowski podkreślał, że rozwój gospodarczy Gostynina to główne założenie programu Prawa i Sprawiedliwości. Stwierdził, że najważniejszym aktualnie celem dla miasta jest wykorzystanie wszelkich, możliwych dostępnych środków w celu przywrócenia w Elgo Lighting Industries produkcji przemysłowej.

Drugie pytanie dotyczyło inwestycji i pozyskiwania środków.

- Włodzimierz Śniecikowski odpowiedział, że najważniejsze są inwestycje drogowe. Zauważył, że trzeba dążyć do odzyskania odwiertu geotermalnego. Podkreślał, że należy inwestować w walory turystyczne, ponieważ są one przyszłością Gostynina.

- Mariola Józwiak-Węclewska stwierdziła, że najistotniejsza jest inwestycja na terenie upadłych zakładów Elgo - w tym Centrum Rozwoju Biznesu i Innowacji. Również inwestycje turystyczne, modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej, MCK, Publicznej Szkoły Muzycznej, czy też Stadionu Miejskiego.

- Paweł Kalinowski podkreślał znaczenie modernizacji oczyszczalni ścieków. Do tego dodawał programy drogowe, sportowe – modernizacja stadionu miejskiego, Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i przeniesienie jej do dawnego gimnazjum nr 2, a także modernizacja szkół i przedszkoli.

Agnieszka Korajczyk-Szyperska podkreślała, że przede wszystkim należy kontynuować zadania, które zostały rozpoczęte w tej kadencji, głównie drogowe. Do tego modernizacja Miejskiego Centrum Kultury, stadionu oraz utworzenie dziennego domu pobytu dla osób starszych i przywrócenie punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej, a docelowo uruchomienie w Gostyninie szpitala.

Jak wykorzystać potencjał turystyczny Gostynina?

- Mariola Józwiak Węclewska: Powinniśmy bazować na naszym naturalnym potencjale miasta, na tym co najpiękniejsze – mamy piękne lasy, jeziora, a więc to turystyka weekendowa. Powrót do tradycji gostynińskich browarów i winnic to pomysł, aby Gostynin był kojarzony z naszym produktem regionalnym.

- Paweł Kalinowski: W mojej ocenie musimy wykorzystać to, co obecnie mamy, czyli np. odbudowany gostyniński zamek, brakuje zagospodarowania terenu wokółniegou, muszą powstać ścieżki rowerowe. Chcę, aby wykorzystać potencjał pojezierza gostynińsko-włocławskiego i agroturystyki.

- Agnieszka Korajczyk-Szyperska: Jest olbrzymi potencjał w Gostyninie i dookoła. Potrzebna jest współpraca z sąsiednimi gminami, z Samorządem Powiatowym i Województwem Mazowieckim. Inicjatywa dla Gostynina proponuje także plan budowy ścieżek rowerowych, w szczególności w okolicach Zazamcza i Dybanki. Trzeba rozwinąć ścieżki turystyczne, biegowe, organizować letnie potańcówki, koncerty oraz wrócić do Dni Gostynina.

- Włodzimierz Śniecikowski: Najbardziej zależy nam wspólnocie samorządowej, na wykorzystaniu naszych pięknych terenów, infrastruktury do przeprowadzenia nowych projektów inwestycyjnych, np. ścieżek rowerowych.

Co miasto powinno zaoferować ludziom młodym, aby zostali, bądź wrócili do miasta?

- Według Pawła Kalinowskiego jest to ogromny problem, z którym boryka się wiele miast. Podkreślał konieczność powstawania zakładów pracy na terenie miasta. Mówił, że mieszkania dla młodych to zagadnienie, które powinno być w Gostyninie realizowane. Zaznaczał, że próbował już aplikować w rządowym projekcie "Mieszkanie+", ale na ten moment miasto nie dysponujeodpowiednimi  nieruchomościami.

- Agnieszka Korajczyk-Szyperska podkreślała, że aby zatrzymać młodych ludzi trzeba stworzyć odpowiednie warunki prorodzinne w mieście: skupić się na współpracy ze Starostwem Powiatowym, aby przygotować odpowiednią ofertę, która już w szkołach zawodowych będzie kierowana do młodych ludzi. Ponadto podkreślała zainicjowanie powstania Gostynińskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i sygnalizowała chęć wprowadzenia program zwolnień finansowych dla osób młodych zaczynających działalność gospodarczą.

- Celem Włodzimierza Śniecikowskiego są rozmowy z mieszkańcami i stworzenie programu na bazie ich rzeczywistych potrzeb. Podkreślał potrzebę inwestycji służących przez lata: ciepłowni geotermalnej, agroturystyki i turystyki, oraz stworzenia infrastruktury do przeprowadzania nowych projektów inwestycyjnych.

- Mariola Józwiak-Węclewska zauważała, że trzeba rozwinąć infrastrukturę, aby młodzi mogli rozwijać swoje talenty, m.in. poprzez wsparcie do klubów sportowych. Należy kształcić i przygotowywać młodych ludzi do startu na rynku pracy. Oczekuje także ścisłej współpracy z przedsiębiorcami i ich udział w tworzeniu programów edukacyjnych. Kandydatka mówiła, że miasto może pomóc udostępniając lokale, które są w zasobach Gostynina za symboliczny czynsz i tam młodzi mogliby rozwijać swój biznes.

Podczas debaty zainteresowani mogli zadawać swoje pytania kandydatom. Najczęstszym było oczywiście to o legendarne już Termy.

- Agnieszka Korajczyk-Szyperska wskazywała, że należałoby zamknąć cały proces, który miał miejsce do tej pory, wyjaśnić sprawę własności działek, sprawę wadium i dopiero wtedy wspólnie z partnerem prywatnym realizować inwestycję. Trzeba przeprowadzić na nowo analizy, przygotować biznesplan i szukać inwestora.

- Włodzimierz Śniecikowski nie ukrywał, że zechce kontynuować proces powstawania term. Wracał do chwil, kiedy był burmistrzem i udało się pozyskać środki na wykonanie odwiertu geotermalnego. Podkreślał także dobrą jakość wód termalnych.

W ocenie Marioli Józwiak-Węclewskiej trudno dzisiaj planować budowę term, gdy przez ostatnie 4 lata nie udało się uregulować sytuacji z własnością gruntu, sprawami dokumentacji. Według niej pomysł był realny w roku 2008 czy w latach kolejnych, kiedy nie było jeszcze takiej konkurencji na rynku, kiedy były możliwości pozyskiwania dotacji typowo na turystykę i ochronę zdrowia. Dzisiaj poszukiwanie dofinansowania będzie bardzo trudnym zadaniem.

Paweł Kalinowski mówił otwarcie, że aktualnie sprawa term jest badana przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Dodatkowo tylko i wyłącznie przy pomocy prywatnego inwestora można podjąć się inwestycji. Miasto nie jest w stanie dzisiaj wybudować kompleksu, który był proponowany w ubiegłych latach. Zauważał, że termy miały swoją szansę 13 lat temu, kiedy infrastruktury termalnej na terenie Polski nie było. Dzisiaj wybudowanie ich uznaje za mało realne.

Jak widać każdy z kandydatów na burmistrza Gostynina ma swoje konkretne cele. Wybór jednak należy do Was. Niezależnie od sympatii – koniecznie idźcie na wybory!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE