Reklama

Policja ostrzega: nie wypalajcie traw

Opublikowano:
Autor:

Policja ostrzega: nie wypalajcie traw - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie przypominają, że wypalanie traw na łąkach, w przydrożnych rowach oraz w lasach jest zakazane. Może za to grozić mandat, grzywna, a nawet więzienie.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie przypominają, że wypalanie traw na łąkach, w przydrożnych rowach oraz w lasach jest zakazane. Może za to grozić mandat, grzywna, a nawet więzienie.

W ustawie o ochronie przyrody zawarty został między innymi zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za jego nieprzestrzeganie grozi grzywna. 
W kodeksie wykroczeń mówi się o karaniu osób, które na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich rozniecają ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo palą tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
Ukarana może być również osoba, która wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania.
Najsroższe kary przewiduje kodeks karny. Za doprowadzenie do pożaru, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mienia w wielkich rozmiarach, można zostać skazanym nawet na dziesięć lat pozbawienia wolności.
KPP Gostynin apeluje więc o rozsadek, przypominając, że wypalanie traw jest nie tylko zabronione i karalne, ale przede wszystkim niszczy życie biologiczne i stanowi ogromne zagrożenie.
Najczęstsza przyczyna pożarów ściółki leśnej to, niestety, lekkomyślność osób, które wypalają trawy czy ściółkę leśną. Wbrew powszechnej opinii nie poprawia to żyzności gleby. Wręcz przeciwnie – jest zdecydowanie niekorzystne, gdyż popiół zmywany przez deszcz do ziemi zakwasza ją, zamiast użyźniać.
Wiosenne wypalanie traw jest też niezwykle groźne dla ludzi, zwierząt, lasów, zabudowań gospodarczych i domów mieszkalnych. A w miejscach  przylegających do szlaków komunikacyjnych może prowadzić do powstania groźnych wypadków i kolizji drogowych.

– Wobec tak niszczącego żywiołu, jakim jest ogień pamiętaj: zanim podpalisz, zastanów się, czy przez swoją lekkomyślność nie narazisz życia swojego i innych – apelują policjanci. Wobec sprawców wypalania roślinności wyciągane będą surowe konsekwencje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE