Reklama

Polska muzyka fortepianowa zabrzmi na gostynińskim zamku

Opublikowano:
Autor:

Polska muzyka fortepianowa zabrzmi na gostynińskim zamku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejska Biblioteka Publiczna w niedzielę 22 kwietnia o godzinie 17.00 zaprasza na “Przystanek z historią”. Tym razem poświęcony polskiej muzyce fortepianowej od Chopina do współczesności.

Miejska Biblioteka Publiczna w niedzielę 22 kwietnia o godiznie 17.00 zaprasza na “Przystanek z historią”. Tym razem poświęcony polskiej muzyce fortepianowej od Chopina do współczesności.  

Przy fortepianie zasiądzie Marcin Dominik Głuch – doskonały pianista (solista i kameralista), który jest również pianistą baletowym, korepetytorem operowym, dyrygentem, antropologiem kultury i kompozytorem.
Urodzony 7 maja 1973 roku artysta w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie studiował dyrygenturę chóralną, kameralistykę fortepianową i kompozycję. W swojej pracy magisterskiej pisał o polskiej kulturze muzycznej w Göteborgu. W 1997 roku zamieszkał w stolicy Szwecji, gdzie zatrudniony został jako pianista w Performing Arts School Dansforum. Związany z Festiwalem Naukowym, Festiwalem Filmowym oraz z Wyższą Szkoła Muzyczną. Współpracował z Piotrem Skałubą, Janem Englertem, Piotrem Janowskim, Grantem Martyrosianem, Dawidem Dorelem Ambrusem, Małgorzatą Gucewicz-Boublej, Birgitt i Ellen Finnilä oraz choreografami: Lia Schubert,Vaclavem Havlikiem, Marianą Dascalu i Ran Hamilton. W 2002 roku  w Teatrze Tir Na Nog w Göteborgu miała miejsce premiera jego baletu “Wspomnienia z ogrodu”. 
Współpracował z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Rzymie i Pradze, Szwedzkim Kościołem Protestanckim w Berlinie, w Nicei, Paryżu i Palmie na Majorce. Był gościnnym pianistą i chórmistrzem Teatru Rampa na Targówku w Warszawie, gdzie przygotowywał przedstawienie “Brat Naszego Boga” z muzyką Zygmunta Koniecznego. Jako goscinny kompozytor Teatru Miejskiego im. Aleksandra Fredry w Gnieznie napisal muzykę do przedstawien “Gelsomino w Krainie Klamczuchow” oraz “Z milosci”. 
Jako pianista Baletu Monte Carlo Marcin Dominik Głuch występował Europie, Azji I Ameryce Północnej. W polskich szkołach muzycznych prowadził klasy mistrzowskie dla młodych pianistów poświęcone pracy nad dzwiękiem, frazą i zdaniem muzycznym. Przewodnizył jury Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego dla dzieci i młodzieży w Stalowej Woli. Współpracowal gościnnie z duńskim wydawnictwem Samfundet w Kopenhadze oraz szwedzkim wydawnictwem Gehrmans w Sztockholmie oraz Finskim Centrum Informacji Muzyki w Helsinkach. Skomponował muzykę do belgijsko-kanadyjskiego filmu dokumentalnego “A ciel ouvert" w rezyserii Gabriela Vanderapasa.
W kilku europejskich krajach prowadzi klasy mistrzowskie dla mlodych pianistow. Jko propagator polskiej muzyki fortepianowej występuje dla stowarzyszeń polonijnych w Europie. Jest autorem publikacji naukowych dotyczących antropologii polskiej kultury muzycznej w Szwecji. 
Od 2010 roku jest dyrektorem artystycznym Miedzynarodowego Mazurskiego Festiwalu Chopinowskiego w Ostródzie. Jest czlonkiem zwyczajnym Zwiazku Autorow i Kompozytorow Scenicznych. Od 2014 roku wspolpracuje z wiolonczelista Tomaszem Strahlem i pierwszym koncertmistrzem Teatru Wielkiego w Warszawie Stanislawem Tomankiem. 
Jako pianista może się pochwalić bogatym repertuarem solistycznym i kameralnym. Akompaniuje również solistom operowym, instrumentaltom i tancerzom.
Koncertował w Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Irlandii Północnej, na Jersey, Litwie, w Kazachstanie, Karagandzie, Korei Pld, Niemczech, Norwegii, Maroku, Meksyku, Monako, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech.
Marcinowi Dominikowi Głuchowi towarzyszyć będzie młodzież z gostynińskich szkół, która zaprezentuje najpiękniejsze polskie wiersze związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE