Reklama

Reklama

Prasa do owoców - kiedy się przydaje i jaką wybrać dla siebie? Sprawa nie jest jednak oczywista

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prasa do owoców - kiedy się przydaje i jaką wybrać dla siebie? Sprawa nie jest jednak oczywista - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas produkcji swojego własnego wina, należy pamiętać o wielu detalach. Oczywiście, gdy produkujesz je pierwszy raz, powinieneś skupić się na szczegółowej instrukcji, która krok po kroku przeprowadzi cię przez cały proces. Z czasem, gdy będziesz nabierać doświadczenia w tej materii, powinieneś zacząć specjalizować swój sprzęt. Posiadanie odpowiednich narzędzi z jednej strony podniesie jakość twoich produktów, a z drugiej przyspieszy cały proces. Dlatego dziś skupimy się na prasach do owoców. Do czego służą, kiedy z nich korzystać i jak mogą zmienić twoją pracę? To tylko niektóre pytania, które tu postawimy i zarysujemy na nie odpowiedzi!

Reklama

 

Kiedy prasa do owoców się przydaje? Każdy proces fermentacji powinien się o nią opierać

Prasa do owoców jest nie do przecenienia w procesie produkcji wina. Pozwala ona na rozdrobnienie materii i wydobycie większej ilości soku. Tak uzyskany surowiec nazywa się moszczem. Przybiera on formę pulpy z dużymi kawałkami owoców. Nie może być jednolity i gęsty. Taka materia świetnie poddaje się procesowi fermentacji. Oczywiście można ją przygotować bez specjalistycznych narzędzi. Jest to jednak trudne i czasochłonne, zwłaszcza w perspektywie twardych owoców.

Wybierz odpowiednią prasę do owoców https://alembik.eu/195-prasy-do-owocow-do-wyrobu-wina

Zmiękczenie surowca przed użyciem prasy do owoców jest wskazane

Nie bez znaczenia jest lekkie skruszenie materii. Pozwoli to na dokładniejsze rozłożenie jej przez drożdże. Te mikroby powinny poradzić sobie w każdej sytuacji, ale gdy pracują na rozdrobnionych cząstkach, będzie im zdecydowanie łatwiej. Dzięki temu fermentacja zakończy się szybciej.

Prasy do owoców różnią się od siebie, ale zasada działania zawsze jest taka sama

Działanie prasy do owoców jest zawsze takie samo. Jej konstrukcja jest bardzo prosta. Te urządzenie składa się z kilku elementów. Kluczowe są w tym wypadku są kosz i tłok umieszczony na gwintowanym trzpieniu. Tłok wsuwa się do koszta dociskając owoce do jego ścianek. Dzięki temu sok wypływa z otworów i trafia do osobnego zbiornika. Dzięki temu bez trudu uzyskasz bazę pod nalewki i wino.

Jaką prasę do owoców wybrać na własne potrzeby?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko, co powinieneś zrobić, należy rozpocząć od zbadania własnych potrzeb. Jeżeli produkcją wina czy nalewek zajmujesz się dość często i czasem ilość surowca do przerobienia cię przeraża, warto wybrać nieco większe narzędzie. Co więcej, warto w takiej sytuacji wyposażyć się w dodatkową prasę. Wiemy z doświadczenia, że przydaje się ona, gdy produkcja dotyczy różnych owoców na różne trunki, a w kryzysowych sytuacjach, gdy jedna odmówi posłuszeństwa, takie zapasowe sprzęty potrafią uratować sytuację.

Prasa do owoców ramowa - czym się różni od pozostałych?

Prasa ramowa jest zwykle jest większa od typowej prasy. Pozwala na wysokiej jakości wyciskanie soku z owoców. Dodatkowo, zwykle jest bardziej odporna na uszkodzenia, co za tym idzie, można w niej przetwarzać twardy surowiec taki jak jabłka, gruszki albo morele. Prasa ramowa jest zdecydowanie bardziej stabilnej od pras koszowych. Dzięki stalowej konstrukcji, nie należy przytwierdzać jej do podłoża, co więcej - rzadziej ulega awariom.

Siła w służbie wyciskania soku - pamiętaj jednak, żeby z nią nie przesadzić, bo zepsuje ci trunek

Jej konstrukcja także jest nieco inna od tradycyjnej prasy. Wyciskanie następuje dzięki stalowej śrubie, która świetnie sobie radzi nawet z twardymi owocami. Trzeba jedynie uważać na pestki. Ich zmiażdżenie może doprowadzić do zanieczyszczenia soku - może mieć wtedy gorzkawy posmak.

Czy prasa poradzi sobie z twardymi owocami? I tak i nie - wszystko zależy od podejścia

Żeby ułatwić obróbkę twardych owoców, warto wstępnie przetworzyć surowiec. Może ci w tym pomóc wstępna fermentacja. Zmiękczy ona miazgę i oddzieli nieco pestki od miąższu. Wprawieni producenci domowych trunków powinni sięgnąć po enzym pektolityczny. Sprawia on, że struktura owocu staje się mniej zwarta. Pozwala to na uzyskanie większej ilości soku przy mniejszym nakładzie pracy.

Jak dbać o prasę do owoców - serwisowanie jest bardzo proste

Jak każde narzędzie, także prasa do owoców wymaga sumiennego serwisowania. Na szczęście są to proste mechanizmy, które trudno jest krytycznie uszkodzić. Podczas przeglądu, zwróć uwagę czy na stalowych elementach nie pojawia się korozja i pęknięcia. Szczególnie obejrzyj kosz, który pod naporem tłoka może spektakularnie pęknąć i rozbryzgnąć część surowca na twojej ścianie. Problemem może być także pleśń. Może się ona pojawić na drewnianych elementach, zwłaszcza wtedy, gdy nie wyczyścisz prasy po produkcji soku.

Serwisowanie raz na czas, a czyszczenie zawsze po produkcji

Czyszczenie tego narzędzia jest osobnym tematem. Nigdy nie odkładaj go na później. Zaschnięte drobiny owoców i soku błyskawicznie przywrą do wszystkich powierzchni. Spowoduje to, że będziesz musiał włożyć zdecydowanie więcej pracy, żeby doprowadzić prasę do idealnej czystości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy