Reklama

Problem z dojazdem karetek. Wojewoda zmienia plan

Opublikowano:
Autor:

Problem z dojazdem karetek. Wojewoda zmienia plan - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy chodzi o życie, liczy się szybkość przyjazdu karetki. Ostatnio wojewoda mazowiecki przygotował projekt Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego. Jeden z wariantów zakładał zmniejszenie liczby dyspozytorni z pięciu do trzech. W praktyce oznaczało to likwidację płockiej dyspozytorni. W razie potrzeby zgłoszenia miały być kierowane do dyspozytora w Siedlcach.

Kiedy chodzi o życie, liczy się szybkość przyjazdu karetki. Ostatnio wojewoda mazowiecki przygotował projekt Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego. Jeden z wariantów zakładał zmniejszenie liczby dyspozytorni z pięciu do trzech. W praktyce oznaczało to likwidację płockiej dyspozytorni. W razie potrzeby zgłoszenia miały być kierowane do dyspozytora w Siedlcach.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje sześć Rejonów Operacyjnych z pięcioma dyspozytorniami: w Warszawie (Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego “Meditrans” w Warszawie); Płocku (Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i  Transportu Sanitarnego); Radomiu (Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego); Siedlcach (“RM-Meditrans” Stacja Pogotowia Ratunkowego) i Ostrołęce (“Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego). Taki stan rzeczy miał jednak ulec zmianie. Radni sejmiku województwa mazowieckiego zwracali uwagę, że jest propozycja nowego rozwiązania, zmniejszająca liczbę dyspozytorni do trzech, zagraża bezpieczeństwu zdrowia i życia mieszkańców. Przypomnijmy, że obsługą - po zmianach - miały zająć się dyspozytornie w Warszawie, Siedlcach i Radomiu, co w praktyce oznaczało, że od 1 kwietnia 2019 r. karetka np. do mieszkańców Łomianek, Żyrardowa czy Pruszkowa miała być kierowana przez stację z Radomia, a do mieszkańców Płońska, Płocka, Sierpca lub Przasnysza – przez stację z Siedlec.
Stanowisko radnych i marszałka zostało wysłane m.in. do wojewody, ministerstwa zdrowia, NFZ, ale też ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ABW. Efekty są pozytywne, ponieważ wojewoda ogłosił, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, ministerstwu zdrowia przedstawi plan, w którym stan dyspozytorni niemalże nie ulegnie zmianom. W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim zwracają uwagę, że jest to rezultat konsultacji z samorządami. – Do konsultacji samorządom przekazano propozycję dwóch wariantów: z trzema lub pięcioma dyspozytorniami, które mają pomóc w dostosowaniu do planowanych zmian ustawowych, wchodzących w życie w 2021 r. Wszystkie odpowiedzi uzyskane od samorządów zostały przeanalizowane – zapewniają w zespole prasowym wojewody mazowieckiego.

– Obowiązujące umowy na świadczenie usług w zakresie ratownictwa medycznego są ważne do 31 marca 2019 r. Przygotowywany projekt Planu obowiązującego od 1 kwietnia 2019 r. jest podstawą do otwarcia konkursu na realizację świadczeń, w którym może wystąpić każdy podmiot spełniający wymogi oferty konkursowej. Co istotne, proces zmniejszenia liczby dyspozytorni rozpoczął się już w 2011 roku, kiedy z  43 rejonów pozostało - 29, w 2012 r. pozostało - 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5, przy jednoczesnym pozostawieniu rejonu operacyjnego. Wojewoda mając na uwadze zapewnienie mieszkańcom należytej opieki medycznej, dba by wzrastała liczba karetek na Mazowszu. Na przestrzeni ostatnich 3 lat liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 w roku 2015, do 196 w 2018 r. – czytamy w opublikowanym komunikacie prasowym.

Tym samym zaproponowany ministerstwu plan systemu ratownictwa dla Mazowsza miałby zakładać funkcjonowanie pięciu (a nie sześciu) rejonów operacyjnych. Obecna propozycja dotyczy likwidacji rejonu operacyjnego  w Grodzisku Mazowieckim, pod który podlegały cztery powiaty, które teraz znajdą się odpowiednio: pow. sochaczewski w rejonie operacyjnym Płocka, pow. grodziski, żyrardowski oraz warszawski zachodni w rejonie operacyjnym Radomia oraz pow. piaseczyński i pruszkowski w rejonie operacyjnym Warszawy.

– Niestety, nie wszystkie uwagi samorządu województwa zostały uwzględnione – w propozycji przegłosowanej przez radnych Mazowsza pow. żyrardowski miał być w rejonie operacyjnym Płocka, pow. grodziski w rejonie operacyjnym Warszawy, a pow. warszawski zachodni miał zostać w rejonie operacyjnym Warszawy. Wojewoda zaproponował wszystkie te powiaty objąć rejonem operacyjnym Radomia – dopowiada Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE