Reklama

Procesy spawania aluminium

Opublikowano:
Autor:

Procesy spawania aluminium - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obecnie istnieje wiele procesów spawalniczych do spawania różnych metali. Procesy te są cały czas ulepszane, pojawia się coraz więcej nowych. Każda branża używa innego rodzaju metalu, w zależności od charakteru ich pracy. Wielu profesjonalnych spawaczy twierdzi, że aluminium jest najtrudniejszym metalem do spawania. Ma właściwości fizyczne i chemiczne, które trzeba znać, aby praca spawalnicza była najbardziej efektywna. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl o zastosowaniu spawania aluminium, będzie spawanie naczyń aluminiowych. Od małych łodzi po kadłuby wielkich statków i okrętów wojennych.

Obecnie istnieje wiele procesów spawalniczych do spawania różnych metali. Procesy te są cały czas ulepszane, pojawia się coraz więcej nowych. Każda branża używa innego rodzaju metalu, w zależności od charakteru ich pracy. Wielu profesjonalnych spawaczy twierdzi, że aluminium jest najtrudniejszym metalem do spawania. Ma właściwości fizyczne i chemiczne, które trzeba znać, aby praca spawalnicza była najbardziej efektywna. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl o zastosowaniu spawania aluminium, będzie spawanie naczyń aluminiowych. Od małych łodzi po kadłuby wielkich statków i okrętów wojennych.

Dlaczego aluminium jest używane do ich produkcji?

Odpowiedź jest prosta, aluminium jest lżejsze od stali, a zatem masa statku jest mniejsza, paliwo jest oszczędzane, a jego prędkość wzrasta. Lekkość aluminium w połączeniu ze stosunkowo wysoką wytrzymałością sprawia, że można go stosować w wielu innych gałęziach przemysłu. Takich jak motoryzacja, sprzęt spożywczy, produkcja drabin aluminiowych i wiele innych.

Procesy spawania aluminium

Istnieje kilka procesów, które są wykorzystywane do spawania aluminium. Do najpopularniejszych procesów należą spawanie łukiem argonowym TIG i pulsacyjne półautomatyczne spawanie MIG.

Spawanie łukiem argonowym TIG - spawanie ręczne aluminium

Spawanie argonem TIG to spawanie elektrodą wolframową nieulegającą zużyciu w środowisku argonu. Ważną częścią spawania aluminium jest zrozumienie, że wymaga on obecności prądu przemiennego i zapłonu łukowego wysokiej częstotliwości w urządzeniu do spawania argonem TIG. Kilka przydatnych funkcji oferowanych w wielu urządzeniach do spawania aluminium za pomocą łuku argonowego to możliwość regulacji częstotliwości prądu przemiennego i równowagi. Częstotliwość prądu przemiennego można zwiększyć lub zmniejszyć w dopuszczalnych granicach. To ustawienie pozwala spawaczowi zapewnić większą kontrolę nad łukiem, skupiając łuk na szerokości, aby móc spawać zarówno twarde i cienkie materiały.

Spawanie metodą aluminium MIG w porównaniu do spawania metodą TIG jest podobne do spawania MIG stali, ponieważ wykorzystuje ono również drut spawalniczy i gaz ochronny przez palnik spawalniczy. Jednak spawanie aluminium za pomocą półautomatycznego urządzenia wymaga pewnych zmian dla spawaczy przyzwyczajonych do spawania stali.

 Ze względu na wyższą przewodność cieplną aluminium, jego spawanie wymaga większej kontroli mocy łuku i prędkości podawania drutu. Ponieważ aluminium jest bardzo miękkim metalem, podawanie drutu podczas spawania powinna być większa. Wcześniej uważano, że wysokiej, jakości aluminium można spawać wyłącznie za pomocą spawania łukowego argonem. Jednak dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i odpowiedniej technologii do półautomatycznego spawania MIG można uzyskać wysokiej, jakości spoinę ze znacznym wzrostem wydajności.

MIG – robot spawalniczy (spawanie cienkościennego aluminium)

 Programowanie robota jest bardzo proste. Nawet, jeśli spawacze nie rozumieją języka interfejsu robota, mogą nauczyć się go programować w ciągu zaledwie 2 dni dzięki intuicyjnemu ekranowi interaktywnemu na panelu sterowania.  Robot spawalniczy nie musi pracować z jednym produktem. Programy do spawania wielu różnych części mogą być przechowywane w jego pamięci. Jeśli zaciski robota zapewniają szybką wymianę, można przełączać się między różnymi typami produktów tak szybko, jak to możliwe. Na każdym stanowisku spawania zrobotyzowanego można wytwarzać codziennie różne produkty. Spawanie aluminium MIG za pomocą robota pozwala ma osiągnięcie trwałości łączeń cienkościennych kształtowników aluminiowych. Wykorzystanie tej metody spawania pozwala na wykonanie wysokiej, jakości produktów dla biznesu i przemysłu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE