Reklama

Przelewy zagraniczne – jak to działa – przewodnik

Opublikowano:
Autor:

Przelewy zagraniczne – jak to działa – przewodnik - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz większa liczba Polaków decyduje się na przelewanie pieniędzy za granicę. Popularność tego rozwiązania wynika z kilku czynników. Przede wszystkim emigranci zarobkowi przesyłają w ten sposób zaoszczędzone środki do rodzin w Polsce. Duże grono osób opłaca też przelewem zakupy w zagranicznych sklepach internetowych albo faktury od kontrahentów z innych krajów. Jak działają międzynarodowe przekazy pieniężne? Ile kosztują i jak je zlecić? W jakim czasie pieniądze trafiają do odbiorcy? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na przelewanie pieniędzy za granicę. Popularność tego rozwiązania wynika z kilku czynników. Przede wszystkim emigranci zarobkowi przesyłają w ten sposób zaoszczędzone środki do rodzin w Polsce. Duże grono osób opłaca też przelewem zakupy w zagranicznych sklepach internetowych albo faktury od kontrahentów z innych krajów. Jak działają międzynarodowe przekazy pieniężne? Ile kosztują i jak je zlecić? W jakim czasie pieniądze trafiają do odbiorcy? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Przelew międzynarodowy – czym jest i na czym polega?

Przelew zagraniczny, nazywany też poleceniem wypłaty za granicę, to zlecenie, które bank lub inna instytucja finansowa przyjmuje od swoich klientów, aby mogli przekazać środki na wybrane konto w banku mającym swoją siedzibę za granicą. Przekazy międzynarodowe wykonuje się za pośrednictwem waluty obcej, będącej dewizą obowiązującą w kraju odbiorcy.

Przelewy walutowe realizuje się z wykorzystaniem kont loro i nostro, sieci banków korespondencyjnych lub systemów rozliczeniowych oraz wiadomości wysyłanych przy pomocy sieci komunikacji SWIFT. Konto loro to rachunek prowadzony przez bank w kraju w walucie krajowej, które umożliwia bankom zagranicznym dokonywanie transakcji złotówkowych na terenie Polski. Konto nostro jest natomiast rachunkiem zagranicznym prowadzonym w walucie obcej, pozwalającym bankowi krajowemu na dokonywanie transakcji międzynarodowych.

Warto wiedzieć, że banki pośredniczące w przelewach międzynarodowych, działające w sieci banków korespondencyjnych, nie zawsze są potrzebne. Funkcjonują specjalne systemy umożliwiające dokonywanie płatności międzynarodowych szybko i bez naliczania wysokich opłat dodatkowych. Jednym z tego typu mechanizmów są przekazy SEPA. Stosuje się je na terenie Unii Europejskiej i kilku krajach Europy. System ten dotyczy wyłącznie płatności w euro.

Przelewy przez pośredników – tańsze niż w banku

Przekazy międzynarodowe można zlecać w bankach lub w instytucjach pozabankowych. To drugie rozwiązanie cieszy się coraz większym uznaniem. Nie dzieje się tak bez powodu. Firmy pośredniczące, oferujące tanie przelewy międzynarodowe, są godnym konkurentem tradycyjnych banków dlatego, że ich usługi okazują się o wiele korzystniejsze. Dotyczy to przede wszystkim względów finansowych. Prowizja w banku za przelew SWIFT wynosi od 20 do nawet 300 złotych. Tańsze są przekazy SEPA – od 5 do 20 zł. Z kolei większość firm pośredniczących proponuje przelewy za 0zł lub takie, za które trzeba zapłacić maksymalnie 10 zł. Pozabankowi operatorzy transakcji oferują też znacznie korzystniejsze kursy walut niż banki. Tradycyjne instytucje starają się zarobić na przewalutowaniu, dlatego stosują mało opłacalne dla klientów przeliczniki. Przy niekorzystnym kursie można stracić bardzo dużo. Przeliczniki stosowane przez pośredników są znacznie atrakcyjniejsze, co w rezultacie obniża cały koszt transakcji. Tanie przelewy międzynarodowe można zlecić na stronie https://www.easysend.pl.

Jak zrobić przelew międzynarodowy?

Dane, jakich potrzebujemy do przekazu, różnią się w zależności od kraju. Łatwo znaleźć je na stronie banku, pozabankowego operatora lub w innym źródle w sieci. Zasadniczo wysłanie przelewu zagranicznego sprowadza się do kilku kroków.

Najpierw należy wybrać usługodawcę. Można zdecydować się na ofertę banku lub postawić na firmę pośredniczącą wyspecjalizowaną w przekazach międzynarodowych. Następnie trzeba wprowadzić dane odbiorcy – imię, nazwisko, adres, numer konta, a w niektórych przypadkach również numer telefonu. Później określa się kwotę i walutę operacji oraz nadaje się jej tytuł. Kolejnym krokiem jest dokonanie płatności. Na koniec odbiorca otrzymuje pieniądze.

Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Czas, w jakim środki zasilą wskazane konto, zależą od kilku czynników, w tym wyboru metody płatności. Wysyłając pieniądze za pośrednictwem banku, realizacja przekazu zagranicznego może trwać od jednego dnia do tygodnia. W skrajnych przypadkach bywa to nawet kilkanaście dni. W przypadku firm pośredniczących tani przelew międzynarodowy może trafić na wybrany rachunek nawet w 15 minut lub w kolejnym dniu roboczym.

Przelewy zagraniczne działają na nieco innych zasadach niż te dokonywane do odbiorców w tym samym kraju. W związku z tym, że ich obsługa jest bardziej skomplikowana, opłaty za ich dokonanie są wyższe, a czas realizacji dłuży niż w przypadku standardowych przekazów w złotówkach. Koszty przesyłania środków nie zawsze muszą być jednak dużym obciążeniem dla portfela. Firmy pośredniczące oferują korzystne kursy walut i niewielkie prowizje za realizację transakcji, z ich pomocą uda się zatem zlecić tanie przelewy międzynarodowe, które zasilą wskazane konto nawet w ciągu kilkunastu minut.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE