Reklama

Rosnące zainteresowanie karawaningiem a coraz niższa sprzedaż kamperów - w czym tkwi problem?

Opublikowano:
Autor:

 Rosnące zainteresowanie karawaningiem a coraz niższa sprzedaż kamperów - w czym tkwi problem? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zainteresowanie caravaningiem w Polsce wciąż rośnie, jednak nadal jest ono dużo mniejsze niż w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Oczywiście jest kilka powodów, które spowalniają popularyzację tej formy wypoczynku w naszym kraju. Jednym z nich są wysokie ceny nowych pojazdów typu kamper czy przyczepa kempingowa. Za model średniej klasy zapłacić trzeba nawet 100 tys. albo i więcej. Nie ma się więc czemu dziwić, że tak wielu Polaków z braku środków finansowych musi zrezygnować z podróżowania kamperem. Są jednak i tacy, którzy mimo przeciwności chcą przeżyć przygodę życia. Na tych drugich czekają kampery na wynajem.

Zainteresowanie caravaningiem w Polsce wciąż rośnie, jednak nadal jest ono dużo mniejsze niż w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Oczywiście jest kilka powodów, które spowalniają popularyzację tej formy wypoczynku w naszym kraju. Jednym z nich są wysokie ceny nowych pojazdów typu kamper czy przyczepa kempingowa. Za model średniej klasy zapłacić trzeba nawet 100 tys. albo i więcej. Nie ma się więc czemu dziwić, że tak wielu Polaków z braku środków finansowych musi zrezygnować z podróżowania kamperem. Są jednak i tacy, którzy mimo przeciwności chcą przeżyć przygodę życia. Na tych drugich czekają kampery na wynajem.

Za drogo dla Polaków

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sytuacji na rynku pracy, w pierwszym kwartale tego roku średnia płaca wyniosła ok. 4,6 tys. brutto. Dla porównania, średnia pensja w Niemczech wynosi 3441 euro, co w przeliczeniu daje ponad 14 tys. zł. Nic więc dziwnego, że jeśli Polakowi uda się już odłożyć pieniądze, woli je przeznaczyć na nowy dobry samochód osobowy, który będzie służył mu na co dzień, niż na kamper, którym będzie jeździł od święta. Mieszkaniec Niemiec nie musi decydować co kupić: osobówkę czy kamper, bowiem stać go na jedno i drugie.

To główny powód, dla którego w samym 2014 roku sprowadzono do Polski zaledwie 108 egzemplarzy nowych kamperów, a w latach późniejszych ich sprzedaż utrzymywała się na tym samym lub nieznacznie wyższym poziomie.

Kampery z rynku wtórnego

Wysokie ceny nowych kamperów wcale nie zniechęcają Polaków do zwiedzania świata z domem na czterech kółkach. Wręcz przeciwnie, skłaniają do szukania tańszych rozwiązań, umożliwiających przeżycie przygody życia bez nadwyrężania domowego budżetu. Miłośnicy caravaningu inwestują więc w kampery używane. W 2014 roku do Polski sprowadzono ich aż 766, a w 2015 roku w pierwszej połowie roku dokładnie 378 sztuk. W roku 2016 i 2017 było ich jeszcze więcej, co potwierdza tylko, że Polacy cenią sobie niezależność, jaką daje im kamper, tylko zakup nowego pojazdu jest dla nich dużym wydatkiem, na który mało kto może sobie pozwolić.

Chcesz kupić kamper? Prosto z salonu czy z rynku wtórnego – nieważne, skąd będzie pochodził Twój wymarzony pojazd. Pamiętaj o kompleksowym ubezpieczeniu dla mobilnego domu. Pełny pakiet polis znajdziesz tutaj: https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE