W tym roku odbyła się już 19. edycja konkursu na najlepsze prace dyplomowe wśród studentów Akademii Mazowieckiej.
- Do konkursu zgłoszono 22 prace: 5 magisterskich i 17 licencjackich. Kapituła konkursowa, jak co roku, stanęła przed trudnym wyborem, gdyż poziom prac był niezwykle wysoki, a tematyka bardzo zróżnicowana.
- informuje uczelnia.
Wyróżnienia podzielono na dwie kategorie: licencjaty i magisterki oceniano oddzielnie.
W kategorii prac magisterskich na I miejscu stanęła Natalia Sochocka z Wpływem zajęć taneczno-ruchowych na rozwój zdolności muzycznych, koordynacji ruchowej i wrażliwości metrycznej uczniów I etapu edukacyjnego.
- Moją największą pasją zawsze był teatr, dlatego na początku bardzo chciałam napisać pracę odnośnie właśnie teatru. Wszystko zmieniło się jednak podczas pierwszego proseminarium i spotkania z moim promotorem, który jest silnie związany z muzyką. Mi również muzyka nigdy nie była obca. Wtedy zmieniłam zamysł swojej pracy.
- tłumaczy autorka zwycięskiej magisterki, Natalia Sochocka.
Promotorem, który pomógł w stworzeniu pracy był dr. hab. Maciej Kołodziejski. Autorka podkreśla jego czynny udział i pomoc przy prowadzonych badaniach.
- Przeprowadzenie badań wyglądało tak, że raz w tygodniu uczęszczałam na lekcje wychowania fizycznego, podczas której wraz z uczniami klasy II szkoły podstawowej, wspólnie tańczyliśmy tańce ludowe - krakowiaka oraz kujawiaka. Najpierw uczniowie opanowali kilka podstawowych kroków krakowiaka, a w drugiej części semestru podstawowe kroki kujawiaka. Aby sprawdzić postęp uczniów testy przeprowadziłam na początku i na końcu obu semestrów - kontynuuje studentka.
II miejsce zajęła Adriana Kępczyńska z pracą o Istocie pedagogiki agatologicznej w działalności edukacyjno- oświatowej Marceliny Rościszewskiej. Na III miejscu znalazła się zaś Magdalena Rzemieniewska, która badała Aspekt bezrobocia wśród osób posiadających wyższe wykształcenie na rynku pracy w mieście Płock.
- Pomysł na temat zrodził się, ponieważ zauważyłam wśród swoich znajomych problem ze znalezieniem pracy po studiach. Celem głównym moich badań było zbadanie czy na rynku pracy w Płocku są osoby bezrobotne, które posiadają wyższe wykształcenie. Do badania stworzyłam ankietę, którą opublikowałam na swoim Facebooku oraz wysłałam znajomym z pracy. Odpowiedzi w ankiecie pokazały, że większość kierunków zawodowych pozwala na rozwój zawodowy i znalezienie satysfakcjonującej pracy z dobrym wynagrodzeniem. Szanse na płockim rynku pracy szczególnie zwiększa technologia chemiczna, ze względu na funkcjonowanie PKN Orlen, który charakteryzuje się branżą chemiczną. Ostateczny wniosek był taki, że w badanym regionie występuje zjawisko bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem, lecz na szczęście maleje. W 2022 roku zarejestrowanych w urzędzie pracy było 588 osób po studiach, a np. w 2020 aż 776.
- opowiada o wynikach swojej pracy laureatka, Magdalena Rzemieniewska.
W kategorii prac licencjackich I miejsce zajęła praca o Bezpieczeństwie transportu publicznego na przykładzie komunikacji miejskiej w Płocku, autorstwa Klaudii Kowalczyk. Na miejscu II wytypowano Specyfikę opieki pielęgniarskiej nad dzieckiem z plamicą SchÖnleina-Henocha – studium indywidualnego przypadku, napisaną przez Milenę Krawiecką. Podium tej kategorii zamyka Jane Austen jako kulturowy fenomen, autorstwa Alicji Zyzner.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Komentarze (0)