Reklama

Tłuszczaki – czym są i jak można je usunąć?

Opublikowano:
Autor:

Tłuszczaki – czym są i jak można je usunąć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tłuszczak może wyglądać groźnie, a jeśli w dodatku ktoś przeczyta, że jest to nowotwór, popada w wielkie przerażenie. Nie trzeba się jednak bać, ponieważ tłuszczak jest łagodną zmianą w tkance łącznej, która w dodatku może występować samodzielnie lub w większej grupie. Jest to raczej problem estetyczny, który obniża jakość życia człowieka – tym bardziej jeśli pojawi się w widocznym miejscu, jak na przykład na twarzy. Trudno się dziwić, że tak wiele osób pragnie usunąć te nieładne zmiany na swojej skórze. Czym dokładnie są tłuszczaki, jak wyglądają i jakie są sposoby na pozbycie się ich?

Czym są tłuszczaki?

Tłuszczak to niezłośliwy guz, który zbudowany jest z komórek tłuszczowych. Jest to niewątpliwie dość nieestetyczna zmiana – tym bardziej, jeśli jest duża, a może mieć różne rozmiary. Guz tworzą adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Są one w dodatku otoczone specjalną torebką łącznotkankową. To właśnie obecność tej torebki gwarantuje, że guz nie jest złośliwy i nie ma się czego obawiać. To prawda, nie wygląda ładnie i jakoś trzeba się go pozbyć, ale bardziej z uwagi na komfort życia konkretnego człowieka, niż na zagrożenie jego zdrowia.

Jak wyglądają tłuszczaki?

Tłuszczaki to owalne lub podłużne guzy, które mogą mieć różne rozmiary. Mogą mieć zaledwie kilka milimetrów, a mogą urosnąć nawet do kilku centymetrów. Na samym początku nie są szczególnie problematyczne. Z czasem jednak się systematycznie powiększają, a kiedy stają się już duże, są sporym problemem estetycznym – który ciężko jest ukryć. Te rodzaje guzów częściej powstają u osób, które cierpią z powodu nadwagi i u których podobne guzy występowały już w rodzinie. Jeśli ktoś obserwuje u swoich bliskich tłuszczaki, powinien częściej obserwować swoje ciało – zwłaszcza gdy skończy 40 lat. Najprawdopodobniej u tej osoby tłuszczaki także się pojawią, a w każdym razie osoba ta jest w grupie podwyższonego ryzyka. Tłuszczaki pojawiają się często na szyi, plecach, ramionach, a także na brzuchu i udach. Guzki te są wyczuwalne pod skórą. Kiedy się je naciśnie, na chwilę się odkształcają, ale nie jest to bolesne.

Jak wygląda usuwanie tłuszczaków?

Najlepiej zgłosić się do lekarza specjalisty, gdy jeszcze tłuszczak będzie niewielki. Im bardziej rośnie, tym większym problemem się staje, dlatego nie należy czekać aż bardzo urośnie. Najczęściej usuwanie tłuszczaków polega po prostu na jego chirurgicznym wycięciu. Zmianę usuwa się razem z torebką łącznotkankową. Można też pozbyć się wielu tłuszczaków, kiedy występują w grupie. Blizny, jakie pozostają po zabiegu, są niewielkie, więc nie należy się obawiać operacji. Jest to podstawowy zabieg pozbywania się tych zmian w komórkach tłuszczowych. Nie jest to oczywiście jedyny sposób działania. Tłuszczaki mogą być usuwane na przykład poprzez zabieg liposukcji. W trakcie jej trwania tłuszcz zostaje odessany z guza. Można również zdecydować się na ostrzykiwanie zmiany chorobowej sterydami. Nie jest ona jednak często stosowana - raczej wybierane są mimo wszystko dwie poprzednie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE