Ubezpieczenie turystyczne to coś więcej niż tylko formalność, jaką dopełnić trzeba przed wyjazdem. Jego zadaniem jest osobie lub całej grupie osób nim objętych zapewnić pomoc w razie zajścia nieszczęśliwych zdarzeń i zagwarantować zwrot kosztów leczenia lub transportu medycznego. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy w dużej mierze od celu podróży, długości eskapady oraz ilości osób, która mają zostać objęte polisą. Jednak to nie cena powinna być czynnikiem decydującym o tym, czy dana oferta ubezpieczeniowa jest warta naszej uwagi, lecz zakres zaproponowanej nam ochrony. Ten natomiast można dobrać w taki sposób, aby stworzyć indywidualną ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i oczekiwań.
Czy zakup ubezpieczenia turystycznego to konieczność?
Wiele osób po podsumowaniu wszelkich wydatków związanych z wyjazdem zastanawia się, czy zakup ubezpieczenia generujący dodatkowe koszty jest rzeczywiście potrzebny. W końcu co może się stać podczas tygodniowego pobytu za granicą osobie, która cieszy się końskim zdrowiem? Wbrew pozorom bardzo dużo. Wystarczy, że potknie się o wystający kamień na ścieżce, upadnie i złamie sobie rękę lub nogę albo zatruje się miejscowymi specjałami, które nie będą zbyt dobrze tolerowane przez układ pokarmowy.Podczas zagranicznego pobytu możemy być narażeni na wysokie koszty, gdy przyjdzie nam skorzystać z pomocy lekarza specjalisty lub przyspieszyć powrót do kraju, co będzie spowodowane wypadkiem lub innym nieszczęśliwym zdarzeniem. Zdecydowanie bardziej opłaca się więc wydać kilkadziesiąt złotych więcej przed podróżą, niż zmagać się z dość dużymi wydatkami podczas jej trwania.
Ubezpieczenie w wersji podstawowej
Zakres ochrony ubezpieczeniowej warto dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, studiując plan wyjazdu czy analizując obecny stan zdrowia. W większości przypadków powinno wystarczyć ubezpieczenie podstawowe, gwarantujące ochronę na typowo turystycznych wycieczkach, gdzie większość czasu spędzamy na leżeniu na plaży, zwiedzaniu i spacerowaniu. Osoby mające w zamiarze uprawiać sporty ekstremalne powinny zainteresować się rozszerzeniem ochrony na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Popularne jest też ubezpieczenie zdrowotne od chorób przewlekłych, np. travel insurance with pre existing medical conditions. Obejmuje ono koszty leczenia w razie zaostrzenia objawów choroby, nawet w przypadku chorych terminalnie.