Reklama

Uniwersalne rozwiązania transportu stanowiskowego

Opublikowano:
Autor:

Uniwersalne rozwiązania transportu stanowiskowego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraz z rozwojem techniki doczekaliśmy się szybkich i efektywnych środków transportu, pozwalających transportować nawet wielkomasowe ładunki na duże odległości. W codziennej praktyce produkcyjno-transportowej wyzwaniem bywają często nawet niewielkie dystanse na terenach hal zakładowych – transport międzystanowiskowy czy manipulowanie ładunkiem w procesie montażu czy spawania. To sytuacje, które wymagają zastosowania specjalistycznych rozwiązań technicznych.

Wraz z rozwojem techniki doczekaliśmy się szybkich i efektywnych środków transportu, pozwalających transportować nawet wielkomasowe ładunki na duże odległości. W codziennej praktyce produkcyjno-transportowej wyzwaniem bywają często nawet niewielkie dystanse na terenach hal zakładowych – transport międzystanowiskowy czy manipulowanie ładunkiem w procesie montażu czy spawania. To sytuacje, które wymagają zastosowania specjalistycznych rozwiązań technicznych.

 

Urządzenie odpowiednie do zadania

 

Transport ciężkich obiektów, nawet jeśli odbywa się tylko w obrębie zakładu czy nawet stanowiska roboczego to czynność, z którą zawsze wiąże się zagrożenie. To obszar, w którym niewielki błąd może skutkować koniecznością przerwania pracy, wypadkiem niosącym ze sobą poważne straty materiałowe bądź zagrożenie dla życia i zdrowia. Warto więc wybierać rozwiązania ściśle dopasowane do potrzeb, od sprawdzonych producentów oraz używać ich zgodnie z ich zaleceniami.

 

Wybór odpowiedniego urządzenia transportu bliskiego wiąże się ze znajomością specyfiki prac, jakie będą wykonywane z jego zastosowaniem. Podstawowa wiedza to udźwig oraz natężenie pracy, czyli intensywność działania danej maszyny – w tym przypadku inaczej dobierane są np. wciągniki do sporadycznej oraz ciągłej pracy. Kolejne czynniki to kształt ładunków – inne rozwiązania wybierzemy dla ładunków standardowych, z licznymi punktami podwieszenia, inne – dla ładunków nietypowych, które będą wymagały opracowania dedykowanych rozwiązań. Istotnym zagadnieniem jest również odległość, na jaką trzeba go przetransportować – tu wybór będzie dotyczył typu maszyny – suwnicy, platformy bądź żurawia. Przy wyborze należy również zwracać uwagę na istniejącą infrastrukturę zakładową oraz ewentualne kolizje nowych urządzeń z obecnymi w niej instalacjami.

 

Transport zakładowy i stanowiskowy

 

Wielkogabarytowe suwnice to rozwiązanie obejmujące swoją pracą całe hale zakładowe. Zagadnienie podnoszenia oraz transportu ładunków dotyczy jednak również pojedynczych stanowisk pracy. W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się małe suwnice, np. lekkie suwnice podwieszane, może to być także żuraw warsztatowy. Ten ostatni dostępny jest w kilku wersjach konstrukcyjnych, różniących się sposobem posadowienia urządzenia bądź budową wysięgnika. Żurawie słupowe mocowane są na posadzce hali, żurawie przyścienne przystosowane są do zamontowania na jej ścianie bądź elementach budowlanych. Żurawie, z zamocowaną na ruchomym i obrotowym wysięgniku wciągarką umożliwiają zarówno podnoszenie, jak i manipulowanie ładunkami na niewielkiej przestrzeni pojedynczego stanowiska pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE