Reklama

Uroczystości rocznicy odzyskania Niepodległości w Szkole w Pacynie

Opublikowano:
Autor:

Uroczystości rocznicy odzyskania Niepodległości w Szkole w Pacynie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 11 listopada, zamieniona w biało - czerwoną flagę, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie przywitała ponad 300 osób, by wspólnie świętować 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości.

11 listopada, zamieniona w biało - czerwoną flagę, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie przywitała ponad 300 osób, by wspólnie świętować  100-tną rocznicę odzyskania niepodległości.

Uczniowie i absolwenci pod kierunkiem nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowali  widowisko pt. „Godność, Wolność, Niepodległość”.  Wśród  gości nie zabrakło Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy, radnych,  przedstawicieli instytucji i zakładów pracy. Na uroczystość  licznie przybyli także mieszkańcy gminy. Wszystkich witała  młodzież szkolna  i wręczała drobne upominki: kotyliony i ciastka niepodległościowe w kształcie Polski pomalowane w barwy narodowe, przygotowane przez nauczycieli i rodziców.

Program składał się z trzech części: patriotycznej, ludowej i występu Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna. Uroczystość patriotyczna zgodnie z motywem przewodnim została podzielona na trzy etapy: w pierwszym pokazano radość Polaków z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli, w drugim walkę o godność w czasie II wojny światowej i w czasach komunistycznych, w trzecim radość współczesnego pokolenia z wolności. Jednym z elementów uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. 11 Listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, ale także symbolem wiary, która pomogła przetrwać wichry historii, dlatego  w  scenariuszu mocno akcentowano nie tylko patriotyzm naszych przodków, ale także ich religijność jako ważne wartości w życiu. Całość widowiska przeplatano również humorem, by pokazać, że potrafimy zachować dystans do trudnych wydarzeń z przeszłości.

Aby ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje w części ludowej pokazano jesienne prace w gospodarstwie. W tym roku  były  to  wykopki, które dawniej wykonywała  cała  wieś, każdego dnia  u  innych  sąsiadów. Uczniowie ubrani w tradycyjne stroje zaprezentowali  zwyczaj wspólnie wykonywanej pracy.  Na koniec wystąpił Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Pacyna. Zespół zaprezentował poloneza i mazura.

Do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości włączył się również Urząd Gminy wydając okolicznościową ulotkę, w której przypomniano  o odsłonięciu  pomnika  Józefa  Piłsudskiego w Pacynie w dniu 1 XI 1930 roku oraz osób, które były związane z tym wydarzeniem.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE