Reklama

Uwaga na kleszcze: prawie 5 tys. przypadków boreliozy!

Opublikowano:
Autor:

Uwaga na kleszcze: prawie 5 tys. przypadków boreliozy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 4 702 przypadków boreliozy wśród Polaków. Jak wynika z danych przedstawionych przez Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, to o 30% więcej niż w tym samym okresie w 2016 r. Ze względu na duże zalesienie, zagrożone zakażeniem boreliozą są również mieszkańcy powiatu gostynińskiego. Jak się przed nią chronić?

Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 4 702 przypadków boreliozy wśród Polaków. Jak wynika z danych przedstawionych przez Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, to o 30% więcej niż w tym samym okresie w 2016 r. Ze względu na duże zalesienie, zagrożone zakażeniem boreliozą są również mieszkańcy powiatu gostynińskiego. Jak się przed nią chronić?

Lasy, łąki, miejskie parki a nawet domowe ogródki – wszędzie tam jesteśmy narażeni na możliwość występowania kleszczy. I o ile sama ich obecność nie niesie za sobą wielkiego zagrożenia dla człowieka, to już ukąszenie może mieć nieodwracalne skutki. Dlaczego? Jak wynika z danych Sanepidu, prawie 1/3 kleszczy zakażona jest boreliozą, czyli chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Nieleczona borelioza może prowadzić m.in. do drżenia mięśni, bóli korzeniowych, niedowładu wiotkiego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia mózgu. W skrajnych przypadkach może także prowadzić do stwardnienia rozsianego. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzanie skóry po każdej wizycie na świeżym powietrzu.


Z roku na rok, kleszczy jest coraz więcej i stają się istną plagą. Niestety znacznie poszerzyło się też miejsce ich występowania - na ich ukąszenie jesteśmy już narażeni niemal wszędzie. A statystyki, jeśli chodzi o zachorowania na boreliozę, są mało optymistyczne. Z danych Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę wynika, że w 2016 roku było ich 21 220. To aż o 56% więcej w porównaniu do 2015 roku. Warto także podkreślić, że sezon szczególnej aktywności kleszczy zaczyna się wczesną wiosną i trwa aż do października.

W dalszym ciągu panuje wiele mitów związanych z kleszczami jak np. to, że spadają z drzew, że białe ubrania mogą nas ochronić przed ukąszeniem, czy że tłuszcz pomaga w ich usunięciu. Dlatego do tematu ukąszenia przez kleszcza należy podejść ze spokojem i rozsądkiem. Musimy pamiętać o najważniejszych kwestiach i być uważnym po powrocie do domu. Wybierając się na wycieczkę do lasu, musimy pamiętać, aby odpowiednio się ubrać, użyć specjalnych preparatów odstraszających, a po powrocie do domu dokładnie sprawdzić skórę. Jeśli mimo zastosowanych środków ochronnych zdarzy się, że zostaniemy ukąszeni przez kleszcza, też należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE