Reklama

W jaki sposób układanie puzzli wpływa na rozwój dziecka?

Opublikowano:
Autor:

W jaki sposób układanie puzzli wpływa na rozwój dziecka? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo prostoty pomysłu, zapewniają rozrywkę na wiele godzin, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Puzzle, bo o nich mowa to wspaniała zabawa, ale i gimnastyka dla młodego mózgu. Dziecko uczy się, dzięki nim spostrzegawczości, kreatywności, cierpliwości, koncentracji, co okaże się nieocenione w dalszych latach szkolnych. Dzieci, które układają puzzle między 2 a 4 rokiem życia cieszą się lepszą wyobraźnię przestrzenną. Jest to zabawka również niezwykle istotna dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych, stanowiąc kluczowy element rozwoju poznawczego.Dowiedz się, w jaki sposób układanie puzzli wpływa na rozwój dziecka.

Mimo prostoty pomysłu, zapewniają rozrywkę na wiele godzin, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Puzzle, bo o nich mowa to wspaniała zabawa, ale i gimnastyka dla młodego mózgu. Dziecko uczy się, dzięki nim spostrzegawczości, kreatywności, cierpliwości, koncentracji, co okaże się nieocenione w dalszych latach szkolnych. Dzieci, które układają puzzle między 2 a 4 rokiem życia cieszą się lepszą wyobraźnię przestrzenną. Jest to zabawka również niezwykle istotna dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych, stanowiąc kluczowy element rozwoju poznawczego. Dowiedz się, w jaki sposób układanie puzzli wpływa na rozwój dziecka.

Czym są puzzle?

 

  

 

Puzzle, to rodzaj zabawki edukacyjnej, pobudzającej kreatywność dziecka, z którą każdy z nas, z pewnością miał choć raz do czynienia. To popularne hobby, a także sposób odstresowania się dla dorosłych. Czym są puzzle? To małe elementy, które po ułożeniu tworzą konkretny obrazek. Mogą być wykonane z twardej tektury, plastiku, gąbki lub drewna. W zależności od tego, na jak małe cząstki obrazek podzielono i jaki jest na nim wzór, układanka może być prostsza lub bardziej skomplikowana. Im więcej elementów, tym trudniej znaleźć i połączyć te właściwe. Na rynku dostępnych jest również wiele motywów – od obrazków z bajek po zdjęcia krajobrazów czy najsłynniejszych zabytków, dzieł sztuki. Puzzle można dopasować indywidualnie do zainteresowań każdej osoby, a przede wszystkim naszego dziecka i jego wieku.

Dlaczego dzieci powinny układać puzzle?

Puzzle to zabawka ponadczasowa, znana pokoleniom od wielu lat. Bawiliśmy się w nią my, a teraz podbija serca naszych dzieci. Ten rodzaj zabawki kreatywnej niesie ze sobą ogromne korzyści dla naszych najmłodszych. Układanie puzzli przez dzieci naturalnie stymuluje rozwój ich mózgu. To świetny trening pamięci, który uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Zwłaszcza to, co psychologowie nazywają umiejętnością analizy i syntezy wzrokowej.

Dziecko, dzięki tego typu układankom może poznawać wiele rzeczy - nazwy zwierząt, gatunki roślin czy kolory. Dziecko próbując dopasować właściwy element do części obrazka, ćwiczy chwytność oraz precyzję ruchów. Mowa tu o sprawności manualnej, która jest ćwiczona poprzez wyszukiwanie poszczególnych elementów i ich dopasowywanie do siebie. Układanie puzzli przez naszą pociechę z rodzeństwem czy z rodzicami, dodatkowo kształtuje umiejętność pracy w grupie.

To także dobra lekcja koncentracji, która zwiększa widzenie przestrzenne, wpływając na przyszłe zdolności matematyczne i techniczne dziecka. Układając puzzle nasza pociecha przygotowuje się również do nauki i czytania. Ćwiczy bowiem umiejętność dostrzegania, że coś składa się z poszczególnych elementów, tworząc jednolitą całość.

Wytrwałość w dążeniu do celu i koncentracja na zadaniu to kolejne korzyści jakie niosą ze sobą puzzle. Jeśli dziecko chce zobaczyć, co wyjdzie po złożeniu wszystkich kawałków, nie ma innej rady - trzeba się do tego przyłożyć.

Kiedy z dzieckiem zacząć układać puzzle?

Kreatywną zabawę z puzzlami można zacząć już od 1. roku życia. Na początek warto wybrać taki zestaw, który zawiera nie więcej, niż 3-4 elementy. Na takich układankach najprościej nauczymy nasze dziecko układania puzzli. W momencie, gdy nasze dziecko dostrzeże swoje pierwsze sukcesy, bez wątpienia będzie chciało kontynuować zabawę na innych obrazkach. Wtedy możemy sięgnąć po na układanki bardziej skomplikowane, składające z większej ilości elementów.

Gdzie można kupić puzzle dla dzieci?

Puzzle i inne zabawki kreatywne dla dzieci można dostać w prawie każdym sklepie z zabawkami dla dzieci. Wystarczy rozejrzeć się w markecie, sklepie dziecięcym czy Internecie. W ofercie sprzedażowej, producenci oferują wiele zestawów z przeróżnymi kształtami oraz liczbą elementów. Z pewnością znajdziesz idealny zestaw dla swojej pociechy. Zabawki edukacyjne i puzzle to szeroka oferta sprzedażowa Księgarni Internetowej PWN. W sprzedaży znalazły się m.in. puzzle edukacyjne, drewniane, klasyczne, podłogowe składające się z : 30, 60, 100, 160, 260, 500, 1000, 1500, 2000 i więcej elementów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE