Reklama

W Pini działała grupa przestępcza! Są zatrzymania w Gostyninie!

Opublikowano:
Autor:

W Pini działała grupa przestępcza! Są zatrzymania w Gostyninie! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci CBŚ zatrzymali osiem osób w związku z aferą w kutnowskiej ubojni, zatrzymań dokonywano także na terenie Gostynina. Chodzi o działanie grupy przestępczej, którą dowodzić miał Włoch i która uszczupliła skarb państwa, wyłudzając VAT na kwotę 35 mln zł!

Policjanci CBŚ zatrzymali osiem osób w związku z aferą w kutnowskiej ubojni, zatrzymań dokonywano także na terenie Gostynina. Chodzi o działanie grupy przestępczej, którą dowodzić miał Włoch i która uszczupliła skarb państwa, wyłudzając VAT na kwotę 35 mln zł!

Działania były prowadzone wspólnie przez Centralne Biuro Śledcze, Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi, Straż Graniczną, Urząd Kontroli Skarbowej oraz Państwową Inspekcję Pracy. Sprawa od kilkunastu miesięcy prowadzona jest w przez funkcjonariuszy łódzkiego CBŚP  przy ścisłej współpracy z wywiadem skarbowym w Łodzi. Funkcjonariusze ustalili, że do przestępczego procederu wykorzystywana była ubojnia z Kutna.  Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą na potrzeby działalności utworzyli ponad 30 firm w całej Polsce. Przedsiębiorstwa – „słupy” powstały po to, by utrudnić organom kontroli skarbowej i Policji ujawnienie procederu.

Fikcyjne firmy dla wspomnianej ubojni generowały ogromne ilości faktur dotyczących rzekomego zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników. Faktury te były podstawą do wykazania przez ubojnię kosztów działalności, co skutkowało uszczupleniem Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 35 mln  zł.  Jak ustalili funkcjonariusze przestępczy proceder trwał od 2011 roku.

W poniedziałek ponad 200 funkcjonariuszy różnych służb: CBŚP, KWP Łódź, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadziło kontrolę w zakładzie w Kutnie. Wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Straż Graniczna zatrzymała 5 obywateli Ukrainy, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. PIP ujawnił 142 obywateli Ukrainy i 244 Polaków, którzy nie mieli umów o pracę.

Policjanci CBŚP zatrzymali osiem osób (w Kutnie, Gostyninie, Płocku i Warszawie), w tym sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, której liderem był m.in. obywatel Włoch. Oprócz tego w kraju miało miejsce 47 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono mienie wartości ponad pół miliona złotych.

Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi trwa od lutego tego roku. Do tej pory w sprawie występuje 13 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw. Sąd Rejonowy w Łodzi na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 5 osób -  najbardziej zaangażowanych w działalność przestępczą. W stosunku do pozostałych zastosowano dozory  policji.

Oprócz Włocha, Prokuratura wnioskowała o aresztowanie 4 innych osób. Wcześniej zarzuty popełnienia przestępstw w tej sprawie przedstawiono siedmiu osobom. Łącznie status podejrzanego posiada aktualnie trzynaście osób.

W wyniku przestępczych działań, osoby oskarżone osiągnęły znaczną korzyść majątkową w wysokości co najmniej 88 mln zł. Działalność grupy polegała na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i innymi dokumentami poświadczającymi nieprawdę, które były wykorzystywane do rozliczeń podatkowych.

Sprawa nadal ma charakter rozwojowy, stąd Prokuratura dla dobra śledztwa nie udziela więcej szczegółów.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE