reklama
reklama

W szpitalu uczcili pamięć ofiar. Pamiątkowa tablica na budynku placówki medycznej. Przypomina o dwóch ważnych medykach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. E. Wilczkowskiego

W szpitalu uczcili pamięć ofiar. Pamiątkowa tablica na budynku placówki medycznej. Przypomina o dwóch ważnych medykach - Zdjęcie główne

Tablice przypominające o byłych lekarzach placówki | foto Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. E. Wilczkowskiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Wojewódzkim Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. E. Wilczkowskiego uczczono pamięci ofiar pacjentów oraz pracowników placówki, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
reklama

Podczas uroczystości dokonano również symbolicznego odsłonięcia i poświęcenia tablic pamiątkowych, upamiętniających dwie wybitne postacie historyczne – pierwszego dyrektora i założyciela szpitala – prof. Eugeniusza Wilczkowskiego i pierwszego wicedyrektora  – dr. Karola Mikulskiego. Dodatkowo Pawilon nr 1 uzyskał imię dr. Karola Mikulskiego.
 
Jak przypomina Mazowiecki Urząd Wojewódzki,  prof. Eugeniusz Wilczkowski, to psychiatra oraz  pierwszy dyrektor tego miejsca, który jest jednocześnie jego patronem.  - W 1942 roku gestapo aresztowało 19 pracowników podejrzanych o działalność w szpitalnej organizacji AK. Ocalało i do swoich domów powróciło jedynie 7 osób, w tym profesor Wilczkowski. Za swoje działania oraz odwagę został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - informuje urząd. 
 
Druga z tablic związana jest z postacią dr. Karola Mikulskiego, psychiatry, pochodzącego z rodziny z tradycjami medycznymi.  - W wieku 32 lat został wicedyrektorem i ordynatorem szpitala w Gostyninie. Sprawował tę funkcję do wybuchu II wojny światowej. W 1940 roku sprzeciwił się okupacyjnym planom eksterminacji pacjentów, w wyniku czego na znak protestu popełnił samobójstwo - przypomina urząd wojewódzki. 

reklama

Jak dodaje, losy dr. Mikulskiego zostały zobrazowane w filmie dokumentalnym „Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm”. Doktor Karol Mikulski, podczas uroczystości, został również patronem Pawilonu nr 1 w placówce.

W uroczystości udział wzięli, m.in: Bogdan Banaszczak, kierownik Delegatury w Płocku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
w Warszawie, Ewa Szczutowska, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, przedstawiciele samorządu oraz rodzina profesora Eugeniusza Wilczkowskiego: jego wnuczka -  Anna Marta Wilczkowska oraz wnuk Piotr Wilczkowski. 
(fot. Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. E. Wilczkowskiego)
 
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama