Tuż po 12:30 rozpoczęła się konferencja prasowa, na której premier Mateusz Morawiecki ogłosił III etap odmrażania gospodarki. Od 18 maja czynne będą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, więcej osób będzie mogło wziąć udział w mszy świętej. Zmienią się także rygory dla transportu publicznego.
Premier mówił, że w ciepłe majowe dni trudno było utrzymać dyscyplinę, ale jak podkreślał - jest to nadal konieczne. Mateusz Morawiecki podkreślał, że wirus nadal jest nieprzewidywalny. Nawiązał do sytuacji w województwie śląskim, które jest dziś największym ogniskiem koronawirusa w Polsce.
- W części województwa śląskiego mamy wzrost zachorowań, ale w całej Polsce spadek - podkreślał premier. - Mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. Liczba nowych zakażeń jest bardzo niewielka. To skłania nas do przedstawienia III etapu odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego.
Od 18 maja będą:
- czynne będą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne (w rygorze sanitarnym - wytyczne poniżej),
- otwarte będą restauracje, bary, kawiarnie (w wydzielonej strefie gastronomicznej, w środku i na zewnątrz wytyczne poniżej),
- zmienia się limit pasażerów w transporcie publicznym - od 18 maja to 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących w pojeździe,
- 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w kościele (od 17 maja),
- możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych,
- 30% wszystkich miejsc siedzących lub stojących dla normy,
- 1 osoba na 10m2 od 17 maja w kościele,
- możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych,
- więcej osób na boiskach,
- będzie można też korzystać z hal sportowych - z ograniczeniem liczby osób.
Od 25 maja:
- w klasach 1-3 zostanie zapewniona opieka nad dziećmi (w reżimie sanitarnym podobnym do przedszkoli)
- możliwość konsultacji maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami,
- od 1 czerwca konsultacje dla wszystkich uczniów.
- Jakby ktoś chciał poprawić ocenę - mówił premier. - Zdecydują rodzice. Zasiłek opiekuńczy zostaje utrzymany, tak, żeby to była opcja, a nie przymus. Utrzymajmy dyscyplinę, bo dzięki niej mamy zupełnie inną sytuację niż w Belgii, Hiszpanii czy Włoszech. Te kraje doświadczają kilkukrotnie większej śmiertelności na milion mieszkańców - apelował Morawiecki.
Zalecenia:
Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.
Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.