Reklama

Wyposażenie budynków inwentarskich - podstawowe informacje

Opublikowano:
Autor:

Wyposażenie budynków inwentarskich - podstawowe informacje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budynki inwentarskie to przede wszystkim schronienie dla zwierząt gospodarskich. W Polsce spotkać można trzy typy tych budynków: pawilonowe, blokowe i monoblokowe. Czym charakteryzują się poszczególne typy budynków inwentarskich? Jakie zwierzęta trzyma się w takich pomieszczeniach i jakie jest podstawowe wyposażenie każdego z nich? W poniższym artykule zamieszczamy najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Budynki inwentarskie to przede wszystkim schronienie dla zwierząt gospodarskich. W Polsce spotkać można trzy typy tych budynków: pawilonowe, blokowe i monoblokowe. Czym charakteryzują się poszczególne typy budynków inwentarskich? Jakie zwierzęta trzyma się w takich pomieszczeniach i jakie jest podstawowe wyposażenie każdego z nich? W poniższym artykule zamieszczamy najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Formy budynków inwentarskich

Wyróżniamy trzy typy budynków inwentarskich ze względu na ich konstrukcję.

Pawilonowy budynek inwentarski - jest to pojedynczy, wolnostojący budynek, który może wchodzić w skład układu rzędowego, pierścieniowego, grzebieniowego, gwiaździstego lub wachlarzowego. Ten rodzaj budynków inwentarskich jest często spotykany przy dużych hodowlach.

Blokowy budynek inwentarski - złożony jest z kilku pomieszczeń. Obiekty połączone są w jeden kompleks, po którym łatwo można się poruszać. W takim budynku bez problemu mogą znajdować się różne gatunki zwierząt.

Monoblokowy budynek inwentarski - składa się z jednego, dużego pomieszczenia, w którym znajdują się wszystkie niezbędne elementy do hodowli zwierząt. W monoblokowym budynku inwentarskim hoduje się zazwyczaj jeden gatunek zwierząt.

Budynki inwentarskie zależne od gatunku zwierząt

Wybierając konkretny typ budynku inwentarskiego musimy zabrać pod uwagę gatunek zwierząt, który będziemy w nim hodować, wielkość stada oraz warunki klimatyczne. Każdy budynek inwentarski musi być wyposażony w odpowiednie wygrodzenia (np. w sklepie internetowym Poltech Parts dostępne są wygrodzenia dla bydła - https://poltechparts.pl/wygrodzenia-dla-bydla).

Ze względu na gatunek hodowlany, budynki inwentarskie dzielą się na kilka rodzajów.


 • budynki dla bydła - obory, cielętniki, jałowniki, bukaciarnie;

 • budynki dla trzody chlewnej - chlewnie, warchlakarnie, odchowalnie prosiąt, odchowalnie loszek i knurów, tuczarnie;

 • budynki dla owiec - owczarnie, odchowalnie jagniąt, tuczarnie jagniąt, budynki dla tryków, odpajalnie jagniąt;

 • budynki dla kur - kurniki, ochowalnie, brojlernie;

 • budynki dla indyków - brojlernie, indyczniki reprodukcyjne, odchowalnie;

 • budynki dla kaczek - kaczniki;

 • budynki dla gęsi - gęśniki.

Odpowiednie warunki w budynkach inwentarskich

Pamiętajmy, że w budynkach inwentarskich muszą panować dogodne warunki do rozwoju zwierząt. Hodowca zwierząt musi wiedzieć, że polskie i unijne przepisy dotyczące budynków inwentarskich to nie jedyne warunki, które musi przestrzegać. Dodatkowo, każdy budynek inwentarski musi spełniać wszelkie przepisy eksportowe krajów, do których sprzedajemy wyroby produkcji zwierzęcej. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na hodowlę zwierząt jest odpowiednia temperatura dla konkretnych gatunków, wilgotność i czystość powietrza oraz dobre oświetlenie.

Podstawowe cechy budynków inwentarskich

Projektując i wyposażając budynek inwentarski najlepiej kierować się kilkoma zasadami:

 • spełnienie ogólnych wymogów prawa polskiego i unijnego;
 • zgodność z normami, które określone są indywidualnie dla każdego gatunku zwierząt inwentarskich;
 • niezawodność i funkcjonalność zarówno budynku, jak i samego wyposażenia;
 • bezpieczne warunki dla pracowników;
 • oszczędność i efektywność przy zużyciu energii;
 • możliwość przeznaczenia budynku do celów pozarolniczych;
 • zastosowanie proekologicznych rozwiązań utrzymania zwierząt;

Podstawowe wyposażenie budynków inwentarskich

Standardowe wyposażenie różni się w zależności od typu budynku inwentarskiego. Będziemy stosować inne urządzenia przy hodowli bydła niż przy trzodzie chlewnej. Istnieje jednak kilka urządzeń, które muszą obowiązkowo znaleźć się w każdym budynku inwentarskim.

 

Wyposażenie budynków inwentarskich - sklep Poltech Parts

 

Oświetlenie

Każdy budynek inwentarski musi posiadać odpowiedni dostęp zarówno do światła naturalnego, jak i sztucznego. Zwraca się uwagę na to, że przy dobrym oświetleniu zwierzęta rozwijają się znacznie zdrowiej i efektywniej. Wybierając sztuczne oświetlenie do budynku inwentarskiego musimy zabrać pod uwagę gatunek zwierząt, które będą w nim przebywać. Najczęściej wybierane są lampy żarowe 60, 75 oraz 100 watowe, lampy jarzeniowe 25 i 40 watowe oraz lampy LED, które zyskują coraz większą popularność ze względu na oszczędność energii i dłuższą żywotność. Odpowiedni rodzaj światła sztucznego może również stymulować procesy odpornościowe, zwiększać przyrosty masy zwierząt, a także dezynfekować (ultrafiolet). Zwraca się uwagę na to, że promieniowanie podczerwone działa kojąco na ból. Szczególnie często stosuje się lampy wytwarzające światło podczerwone przy wychowie piskląt.

Poidła

Bardzo ważnym elementem każdego budynku są poidła dla zwierząt. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta tych urządzeń. Różnią się od siebie ze względu na materiał konstrukcyjny, wielkość i przeznaczenie dla danego gatunku zwierząt. Pamiętajmy, że zwierzęta wymagają stałego dostępu do świeżej i czystej wody, dlatego najlepiej wyposażyć budynek w poidła z zaworami pływakowymi i naciskowymi. Dzięki temu zwierzę zużywa wyłącznie wodę, którą wypije (ograniczamy wylewanie się wody, jej zabrudzenie itp.). Ze względu na kształt, dzielimy poidła na miskowe, zbiornikowe oraz korytowe. Dostępne są również na rynku poidła mrozoodporne i izolowane, dzięki czemu możemy bezpiecznie używać ich na zewnątrz.

Karmidła

Kupując karmidła dla zwierząt inwentarskich również musimy zabrać pod uwagę gatunek zwierząt oraz wielkość stada. Sprawa wygląda podobnie jak z poidłami - najważniejszą cechą każdego karmidła jest zachowanie czystości pokarmu. W tym celu produkuje się karmidła, które podają paszę na bieżąco, a pokarm jest czysty i świeży.

Wentylacja

Niezwykle ważna w budynkach inwentarskich jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Dzięki niej możemy mieć pewność, że zwierzęta rozwijają się w prawidłowy sposób i nie są zagrożone różnymi chorobami. Dzięki odpowiednim urządzeniom wentylacyjnym nasz budynek inwentarski posiada optymalny mikroklimat dla rozwoju zwierząt gospodarskich. Wybierając wentylację musimy zabrać pod uwagę konstrukcję budynku, wielkość stada, warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz oraz samo usytuowanie budynku.

To tylko kilka podstawowych elementów budynku inwentarskiego. Bardzo ważnym są również odpowiednie wygrodzenia i maty, materace legowiskowe itp. Szeroką ofertę wyposażenia budynków inwentarskich znajdą Państwo w sklepie internetowym Poltech Parts.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE