Reklama

Wzrasta liczba ofiar zatrucia czadem

Opublikowano:
Autor:

Wzrasta liczba ofiar zatrucia czadem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku już siedem osób zginęło w województwie mazowieckim w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, natomiast od początku września na Mazowszu czadem podtruło się 58 osób.

W tym roku już siedem osób zginęło w województwie mazowieckim w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, natomiast od początku września na Mazowszu czadem podtruło się 58 osób.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem  jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, węgla, czy ropy. Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść, gdy zbyt szczelnie zamkniemy okna lub gdy mamy niesprawną wentylacje. Strażacy apelują, aby w swoim mieszkaniu zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Osoba zatruta czadem odczuwa przede wszystkim ból głowy, jest ogólnie zmęczona, ma duszności. Do tego dochodzi również trudność z oddychaniem lub przyspieszony oddech, senność i nudności. Jak natomiast pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla? Należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce na świeże powietrze i wezwać służby ratownicze.

Dla własnego bezpieczeństwa, warto wyposażyć mieszkanie czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE