Czym jest zdolność kredytowa?
Finalna decyzja o tym, czy otrzymasz kredyt hipoteczny każdorazowo zależeć będzie od banku, do którego złożysz wniosek o jego udzielenie. Pamiętaj jednak, że w każdym banku musisz wykazać się zdolnością kredytową – jeśli jej nie masz, nie dostaniesz kredytu.
Zdolność kredytowa to dla banku informacja o tym, czy jesteś i będziesz w przyszłości w stanie sprostać tak wieloletniemu zobowiązaniu, jak kredyt hipoteczny. Bank chce mieć pewność, czy będziesz w stanie co miesiąc spłacać raty i pozostaną Ci jeszcze środki niezbędne na utrzymanie i inne wydatki. W rezultacie banki wnikliwie analizują sytuację materialną klienta.
Zdolność kredytowa a hipoteka – co analizują banki?
Kryteria oceny klienta zawierają się przede wszystkim w parametrze oceny zdolności kredytowej (w ujęciu ilościowym i jakościowym) określające skłonność i gotowość klienta do wywiązania się z zobowiązania spłaty wnioskowanej transakcji kredytowej. W ogólnym ujęciu w zakresie badania zdolności kredytowej sprawdza m.in., czy zarobki wnioskującego o przyznanie kredytu są wystarczające, by pokryć comiesięczne zobowiązanie w postaci raty wnioskowanego kredytu, innych zobowiązań kredytowych klienta w bankach oraz inne, regularne wydatki obciążające budżet domowy (np. koszty utrzymania nieruchomości, wydatki konsumpcyjne , koszty utrzymania samochodu i inne zobowiązania finansowe). Dochód gospodarstwa domowego – wydatki gospodarstwa domowego – zobowiązania kredytowe = dochód, który może być przeznaczony na spłatę wnioskowanego kredytu.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową na mieszkanie?
Jeśli chcesz poprawić zdolność kredytową, by zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny, pamiętaj choćby o tym, że kredyt możesz wziąć np. z przyjacielem, partnerem czy rodzicem. We dwoje będzie Wam łatwiej uzyskać kredyt – bank weźmie bowiem pod uwagę wysokość zarówno Twoich dochodów, jak i dochodów drugiego kredytobiorcy.
Pamiętaj również o tym, że im wyższy wkład własny zgromadzisz, tym bank lepiej oceni Twoją zdolność kredytową. Dzieje się tak, ponieważ im większe środki własne posiadasz, tym mniejszy kredyt potrzebujesz. Poza tym, większy wkład w wielu przypadkach oznacza niższe raty. W większości banków minimalny wymagany wkład własny wynosi 20% wartości kupowanej lub budowanej nieruchomości - w przypadku PKO Banku Polskiego jest to nawet 10%. Szczegóły na: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny/
Przed złożeniem wniosku o kredyt, warto zadbać także o formę zatrudnienia – banki najlepiej podchodzą do kredytobiorców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Na Twoją zdolność kredytową pozytywnie wpłynie również spłacenie dotychczasowych zobowiązań finansowych – jeśli tylko masz taką możliwość, zrób to.