Reklama

Reklama

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesteś coraz bliżej podjęcia decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego, ale póki co, wciąż jeszcze wiele kwestii pozostaje dla Ciebie niezrozumiałych? Pewne jest, że aby wziąć kredyt na mieszkanie, musisz wykazać się zdolnością kredytową. Czym jest? Co ją pogarsza, a co poprawia?

Reklama

 

Czym jest zdolność kredytowa?

Finalna decyzja o tym, czy otrzymasz kredyt hipoteczny każdorazowo zależeć będzie od banku, do którego złożysz wniosek o jego udzielenie. Pamiętaj jednak, że w każdym banku musisz wykazać się zdolnością kredytową – jeśli jej nie masz, nie dostaniesz kredytu.

Zdolność kredytowa to dla banku informacja o tym, czy jesteś i będziesz w przyszłości w stanie sprostać tak wieloletniemu zobowiązaniu, jak kredyt hipoteczny. Bank chce mieć pewność, czy będziesz w stanie co miesiąc spłacać raty i pozostaną Ci jeszcze środki niezbędne na utrzymanie i inne wydatki. W rezultacie banki wnikliwie analizują sytuację materialną klienta.

Zdolność kredytowa a hipoteka – co analizują banki?

Kryteria oceny klienta zawierają się przede wszystkim w parametrze oceny zdolności kredytowej (w ujęciu ilościowym i jakościowym) określające skłonność i gotowość klienta do wywiązania się z zobowiązania spłaty wnioskowanej transakcji kredytowej. W ogólnym ujęciu w zakresie badania zdolności kredytowej sprawdza m.in., czy zarobki wnioskującego o przyznanie kredytu są wystarczające, by pokryć comiesięczne zobowiązanie w postaci raty wnioskowanego kredytu, innych zobowiązań kredytowych klienta w bankach oraz inne, regularne wydatki obciążające budżet domowy (np. koszty utrzymania nieruchomości, wydatki konsumpcyjne , koszty utrzymania samochodu i inne zobowiązania finansowe). Dochód gospodarstwa domowego – wydatki gospodarstwa domowego – zobowiązania kredytowe = dochód, który może być przeznaczony na spłatę wnioskowanego kredytu.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową na mieszkanie?

Jeśli chcesz poprawić zdolność kredytową, by zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny, pamiętaj choćby o tym, że kredyt możesz wziąć np. z przyjacielem, partnerem czy rodzicem. We dwoje będzie Wam łatwiej uzyskać kredyt – bank weźmie bowiem pod uwagę wysokość zarówno Twoich dochodów, jak i dochodów drugiego kredytobiorcy.

Pamiętaj również o tym, że im wyższy wkład własny zgromadzisz, tym bank lepiej oceni Twoją zdolność kredytową. Dzieje się tak, ponieważ im większe środki własne posiadasz, tym mniejszy kredyt potrzebujesz. Poza tym, większy wkład w wielu przypadkach oznacza niższe raty. W większości banków minimalny wymagany wkład własny wynosi 20% wartości kupowanej lub budowanej nieruchomości - w przypadku PKO Banku Polskiego jest to nawet 10%. Szczegóły na: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny/

Przed złożeniem wniosku o kredyt, warto zadbać także o formę zatrudnienia – banki najlepiej podchodzą do kredytobiorców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Na Twoją zdolność kredytową pozytywnie wpłynie również spłacenie dotychczasowych zobowiązań finansowych – jeśli tylko masz taką możliwość, zrób to.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE