Centra Integracji Cudzoziemców budzą ogromne emocje w społeczeństwie. Do Polski przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców, a Płock nie jest od tego odosbniony. Po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą do miasta przyjechało kilkuset Ukraińców, do budowy kompleksu Olefin III dla Orlenu kilka kolejnych tysięcy obcokrajowców z rożnych części świata.
Projekt Centrów Integracji Cudzoziemców nie jest nowym pomysłem. Pierwsze pilotażowe centra ruszyły w 2021 roku. W 2025 roku mają powstać w każdym byłym mieście wojewódzkim, w tym także w Płocku i miały ruszyć w pierwszym kwartale 2025 roku - taki przynajmniej był pierwotny termin. Dziś już wiemy, że termin otwarcia został przesunięty na II kwartał 2025 roku. Przez kilka tygodni nie wiadomo było w zasadzie nic - informacje można było czerpać tylko ze stron rządowych.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, odpowiedzialne za uruchomienie i obsługę Centrum Integracji Cudzoziemców, po raz pierwszy zabrało głos.
- Podpisaliśmy już umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, więc możemy rozpocząć bardzo konkretne działania: wynająć powierzchnie biurowe, których potrzebujemy do prowadzenia tych nowych działań, zatrudnić osoby do pracy, a przy okazji – szerzej mówić o naszym projekcie – mówi Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – W związku z tymi formalnościami, które nas czekają, otwarcie biur planujemy w drugim kwartale tego roku.
W województwie mazowieckim będzie 6 CIC-ów, oprócz Płocka także w Ostrołęce, Ciechanowie, Siedlcach, Radomiu i Warszawie. Jak przekonują w MCPS, "będą to miejsca udzielania wsparcia w postaci informacji dla cudzoziemców, którzy przebywają w naszym województwie – pracują, uczą się, próbują układać sobie życie w nowej dla nich codzienności".
W Płocku Centrum Integracji Cudzoziemców ma zostać uruchomione przy ul. Tumskiej 5. Prezydent Andrzej Nowakowski podpisał zarządzenie jeszcze w październiku 2024 roku, ale kilka dni temu wskazywał, że lokalizacja nie jest w 100% przesądzona.
- CIC-e mają działać w formule one-stop-shop [dosłownie tłumaczenie z języka angielskiego "jeden przystanek sklep" - red.] , co oznacza, że osoby przychodzące do nich otrzymają w jednym miejscu niezbędne informacje dotyczące sposobu załatwiania swoich spraw w urzędach a także informacje o usługach, z których będą mogły skorzystać w CIC. Nie otrzymają tam ani wsparcia finansowego, ani rzeczowego. Nie będzie tam również przestrzeni pobytowych, żadnych opcji zamieszkania czy nocowania. Będzie to przestrzeń biurowa, czynna w określonych godzinach, w której będzie można uzyskać m.in. informacje o tym, jak poruszać się w polskich realiach urzędowych - informuje MCPS.
MCPS jednocześnie przyznaje, że w województwie mazowieckim przy CIC-ach będą pracować fundacje: Fundacja Ocalenie, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Ukraiński Dom oraz Fundacja dla Wolności. Przedstawiciele PiS i Konfederacji krytykują niektóre z NGO-sów - wskazują, że są częścią Grupy Granica, którą oskarżają o "przeszkadzanie polskim granicznikom".
- Aby ułatwić integrację oraz wzajemne rozumienie się, osoby korzystające z usług CIC będą mogły skorzystać m.in. z kursów języka polskiego (na poziomach A1/A2 i B1/B2), kursów adaptacyjnych (zawierających elementy historii Polski, polskiej kultury i obyczajów, praw i obowiązków cudzoziemców, otoczenia instytucjonalnego oraz społecznego. Zaplanowane jest również poradnictwo prawne w zakresie zatrudnienia i praw pracowniczych, by przybliżyć obcokrajowcom zasady, na jakich mogą być etycznie zatrudniani. Poza tym planowane jest wsparcie psychologiczne dla dzieci i dorosłych oraz prowadzenie działań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej i przeciwdziałania handlowi ludźmi. Właśnie tę część prowadzić będą eksperci z organizacji pozarządowych, które są partnerami w projekcie - tłumaczą w MCPS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.