To efekt kary za nieodpowiednie informowanie klientów o tym, od kogo kupują dany produkt w sklepie.
Zalando to niemiecki wysyłkowy sklep internetowy z siedzibą w Berlinie. Sprzedaje głównie obuwie i odzież, ale także produkty dekoracyjne, okulary przeciwsłoneczne, zegarki i biżuterię.
W 2012 r. niemiecka firma weszła na polski rynek, w Polsce ma też kilka centrów dystrybucyjnych. Z zakupów za pośrednictwem Zalando korzysta sporo płocczan i mieszkańców regionu.
- W lipcu 2023 r. prezes UOKiK wszczął postępowanie, stawiając zarzuty Zalando. Dotyczyły one m.in. nieprzekazania informacji o statusie sprzedających na platformie w sposób wymagany przepisami. Klienci mogli na niej kupić nie tylko produkty od samego Zalando, ale też partnerów platformy, o czym nie byli odpowiednio informowani - informuje wp.pl.
Klienci nie mogli mieć pewności, że kupują dany produkt od przedsiębiorcy, a w konsekwencji, czy przy zakupie przysługują im wszystkie prawa wynikające z tego faktu.
UOKiK uznał, że klienci mogli mieć problem z ustaleniem do kogo kierować reklamację, kogo informować o odstąpieniu o zakupu, ani do kogo wysłać zwracany towar.
W lipcu 2024 r. prezes UOKiK wydał decyzję, zobowiązującą Zalando do wprowadzenia zmian związanych z obowiązkami informacyjnymi i dostarczenia klientom voucherów za 40 zł.
- Vouchery trafią do klientów, "którzy dokonali zakupu produktu Partnera Zalando w sklepie internetowym Zalando (...) w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia wykonania obowiązków Zalando dotyczących obowiązków informacyjnych dostawcy platformy cyfrowej", czyli do 14 września 2024 r. - pisze wp.pl.
Voucher ważny będzie 6 miesięcy, można go wykorzystać przy zamawianiu produktów w sklepie internetowym Zalando.
- 40 zł? To raczej żart, tyle to chyba wystarczy na zakup sznurówek - ironizuje jedna z internautek.
Wtóruje jej inny klient:
- 40 zł to żadna kara, ta informacja i cała akcja to bardziej reklama dla firmy - ocenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.