Reklama

Młodzi warszawianie w Sannikach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Młodzi warszawianie w Sannikach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Podążający Szlakiem Chopina uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie odwiedzili pałac w Sannikach. Przyjrzeli się regionalnym strojom i pracowali przy sannickich wycinankach.

Podążający Szlakiem Chopina uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy w Warszawie odwiedzili pałac w Sannikach. Przyjrzeli się regionalnym strojom i pracowali przy sannickich wycinankach.

Dla młodych mieszkańców to był dzień pełen wrażeń, a jego zakończenie w Sannikach stało się okazją nie tylko do poznania tutejszego pałacu, jego historii i związków z Fryderykiem Chopinem. Dzieci były żywo zainteresowane ludowymi zwyczajami ziemi sannickiej, które fascynowały również naszego wielkiego kompozytora. 
Wielkim przeżyciem dla dzieci ze stolicy były warsztaty artystyczne, podczas których Barbara Wieczorek, artystka ludowa z Sannik, tłumaczyła, jak przygotowuje się regionalne wycinanki. Ich charakterystycznymi motywami są  wielobarwne indory, koguty, kury, kaczki; postaci z weselnego orszaku w regionalnych strojach oraz klapoki czyli wielobarwne wyklejanki, których podstawę tworzą dwie wstęgi rozchylone u dołu, od góry złączone kołem. Na nie nakleja się bardzo kolorowe wycinanki.
Dzieci z wielkiego miasta miały niepowtarzalna okazję, aby przekonać się, jak bogaty jest regionalny folklor sannicki. Dowiedziały się, że jego nieodłącznymi elementami są również muzyka, instrumenty i stroje. Z zainteresowaniem wysłuchały koncertu w wykonaniu ludowego zespołu Grzybowianki. A później z zapartym tchem słuchały o elementach stroju i instrumentach. Opowiadali o nich członkowie Grzybowianek – Łukasz Bartosiak, Piotr Kobierecki i Mateusz Kobierecki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE