Czym jest ekogroszek? Vademecum wiedzy o węglu kamiennym i brunatnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest ekogroszek? Vademecum wiedzy o węglu kamiennym i brunatnym - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Jak powszechnie wiadomo, węgiel to pierwiastek chemiczny. Najczęściej widzimy go w formach węgla kamiennego lub brunatnego, w których to zawierają się jego określone ilości. Nie wszyscy mają tego świadomość, ale czas powstawania węgla jest naprawdę długi. Być może kogoś zadziwi fakt, że węgiel wydobywany w Polsce datuje się na około 330 milionów lat? Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zanim powstanie jego finalna forma, czyli antracyt (97% zawartości pierwiastka), początkowa materia musi pokonać długi cykl. W tym artykule poznasz bliżej węgiel i dowiesz się, w jakiej formie najczęściej pali się go w polskich piecach oraz jakie jego odmiany są najbardziej kaloryczne, a przy tym atrakcyjne cenowo.

Od zera do bohatera, czyli cykl powstawania węgla

 

Nawet najwięksi zwolennicy ekologii wiedzą, że nie da się w jednej chwili odejść od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii. Ku uciesze wszystkich zainteresowanych stanem planety, na której wszyscy wspólnie egzystujemy, nowoczesne piece mają szczególny wpływ na redukcję spalin przedostających się do atmosfery. Na ograniczenie szkodliwych substancji ogromny wpływ ma także to, co spalamy. Węgiel, zanim został węglem, był początkowo martwymi szczątkami roślin. Odpowiednia ich ilość z czasem zmieniała się w torf, który przy określonych warunkach przybierał postać węgla brunatnego. Ten rodzaj węgla znany jest w przemyśle, niemniej jednak jest dopiero środkowym ogniwem procesu powstawania jakościowego węgla. Po nim wyróżniamy również popularny węgiel kamienny, a na samym końcu antracyt. W polskich piecach najczęściej sięga się po węgiel kamienny. Dobrej jakości surowiec ma niższą zawartość siarki i dobre wartości energetyczne, co wpływa na stan pieców oraz długość spalania. Węgiel brunatny, mówiąc krótko, nie cieszy się szacunkiem i tragicznie wpływa na środowisko.

 

Poznaj bliżej zalety płynące z palenia ekogroszkiem.

Oto wiedza o węglu w pigułce

 

Mając na uwadze powyższe ustalenia, powinniśmy unikać węgla brunatnego niskiej jakości, jak ognia. Można to zobrazować tym, że aby uzyskać to ciepło, co przy spalaniu węgla kamiennego, trzeba zakupić go około 3 razy więcej. A spalanie węgla o niskiej jakości i wysokiej zawartości siarki podnosi szanse na korozję kotła oraz komina. Węgiel kamienny spotkamy w kilku rodzajach. Popularny i szczególnie ceniony jest na przykład ekogroszek. Proces jego powstawania poprzedza specjalna selekcja surowca. Musi mieć odpowiednią kaloryczność. Produkcja wygląda tak, że węgiel spełniający wymagania kruszy się na mniejsze części, a następnie przesiewany przez sito, by na samym końcu zostać dodatkowo oczyszczony. To gwarancja usunięcia zbędnego osadu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekogroszku oraz poznać miejsce, w którym możesz zamówić jakościowy surowiec? W takim razie sprawdź stronę pod adresem: wegiel-stach.pl/ekogroszek-wroclaw/. Należy ona do przedsiębiorstwa STACH, które w swojej ofercie ma węgiel o świetnej kaloryczności.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE