Jak zadbać o zestawy porcelanowe?

Opublikowano:
Autor:

Jak zadbać o zestawy porcelanowe? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Porcelana wieki temu była uznawana za luksus. Dziś jest dostępna dla każdego, często przekazywana w rodzinach. Każdy z nas posiada wyroby porcelanowe w postaci kubków, talerzy i innych elementów zastawy stołowej. Aktualnie mamy do wyboru od gładkich, jednokolorowych egzemplarzy po wielokolorowe, wzorzyste propozycje. Porcelana jest jednym z wiekowych wynalazków człowieka. Powstała w Chinach w siódmym stuleciu. Charakteryzuje się duża wytrzymałością mechaniczną i chemiczną, a dokładnie jest twarda niewrażliwa na działanie kwasów. Jest odporna na osiadanie drobnoustrojów. Wybory porcelanowe pierwotnie kojarzone są z elegancją i luksusem. Na te dzieła było stać nielicznych i najbogatszych obywateli świata. Kiedyś trudno dostępna, a dziś jest praktycznie niezastąpionym elementem wyposażenia domu.

Jak myć porcelanę?

Przedmioty wykonane z porcelany są - wbrew pozorom - łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Ku uciesze wielu użytkowników zastawy stołowej, obecne, nowoczesne zestawy można myć nawet w zmywarce. Jedynym „ale” przeciwko temu, jest to, czy posiada ona zdobienia, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Dla stu-procentowej pewności i spokoju ducha możesz sprawdzić czy twój wyrób porcelanowy nadaje się do tego celu. Tę informację możesz znaleźć na opakowaniu swojego zestawu lub spodnim stemplu. Jeśli jej tam nie ma możesz skontaktować się z producentem.

Gdy nie posiadasz zmywarki musisz dbać o swoją porcelanę myjąc ją tradycyjnie. Do tego celu najlepiej sprawdza się woda z łagodnym detergentem, mydłem bądź sokiem z cytryny.

Różne rodzaje porcelany

Porcelanę możemy też rozróżnić na 3 różne kategorie. Może to być przydatne przy ocenie tego, czy możesz umyć porcelanę w zmywarce.

  • Porcelana dekoracyjna - wyróżnia się złotymi zdobieniami i/lub ręcznie malowanymi wzorami. Ten typ zastawy stołowej powinniśmy myć delikatnie, ręcznie.
  • Porcelana użytkowa - nie posiada żadnych zdobień. Przy tym rodzaju zastawy (o ile producent nie twierdzi inaczej) nie ma większych przeciwskazań do mycia w zmywarce. Do mycia ręcznego możemy wykorzystać ciepłą wodę z delikatnym detergentem.
  • Stara porcelana - unikaty, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak je myć? Chcąc wyczyścić porcelanę, która kilka lat spędziła na strychu powinniśmy użyć waty, która uprzednio nasączymy roztworem wodnym z dodatkiem wybielacza. Tak "wymytą" zastawę pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia, a następnie przepłucz bieżącą wodą.

 

Jak przechowywać porcelanową zastawę stołową?

Twojej porcelanowej zastawy stołowej nie musisz chować do ciemnej szafki i wyjmować tylko na wielkie okazje. Wręcz przeciwnie - prezentuj ją! Jeżeli masz taką możliwość i ochotę pozostaw ją na widoku w kredensie. Wybierając tę opcję sprawiasz, że Twój zestaw porcelany jest na widoku i jednocześnie chronisz go przed kurzem i słońcem. Światło słoneczne może sprawić, że przepiękne wzory na naszych talerzach i filiżankach zbledną, a kurz, cóż - wiadomo, że nikt go nie lubi.

Zajmując się przechowywaniem wyrobów porcelanowych należy wspomnieć kwestie czyszczenia jej z kurzu. Nie należy używać do tego celu namoczonych w wodzie ściereczek i gąbek. Polecamy tu wykorzystać specjalnie przeznaczone to tego celu miotełki i ściereczki, które zbierają kurz.

Do prezentacji swojego zestawu możesz wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego stojaki. Jeśli takowych nie posiadasz lub nie zamierzasz w nie inwestować, układając swoją porcelanę jedna na drugiej, nie rób tego bezpośrednio filiżanka na filiżance, a przełóż wyroby miękkim materiałem.

Najwyższej jakości porcelanową zastawę stołową oraz odpowiedzi na wszelkie pytanie znajdziecie państwo w Galerii Wnętrz Dworek w Płocku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy