reklama

Jedno mieszkanie – trzy umowy. O dokumentach niezbędnych do finalizacji zakupu lokalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jedno mieszkanie – trzy umowy. O dokumentach niezbędnych do finalizacji zakupu lokalu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZakup mieszkania to złożony proces – wymaga sprawdzenia wybranej nieruchomości zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym. Z tego względu właściwą umowę sprzedaży mieszkania najczęściej poprzedzają inne. Poznaj trzy najpopularniejsze ich rodzaje.

1. Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży nieruchomości – charakterystyka

Chcesz sfinansować zakup mieszkania z kredytu hipotecznego? Sprzedawca może zaproponować Ci podpisanie umowy przedwstępnej. Stosuje się ją właśnie wówczas, gdy nie ma możliwości natychmiastowego zawarcia umowy notarialnej kupna-sprzedaży nieruchomości.

Od strony formalnej umowę przedwstępną reguluje kodeks cywilny (art. 389). Dla tego rodzaju umowy charakterystyczne jest:

  • Zobowiązanie jednej (lub każdej ze stron) do zawarcia umowy przyrzeczonej, a zatem kupna-sprzedaży nieruchomości.
  • Określenie w jej treści wszystkich istotnych postanowień wspomnianej umowy przyrzeczonej. To oznacza, że kupujący nie będzie mógł np. podnieść ceny.
  • Występowanie zadatku lub zaliczki. Różnica między tymi terminami jest kluczowa – gdyby nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej, to zaliczka podlega zwrotowi.

Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania może być zawarta u notariusza. Jako strona kupująca powinieneś wiedzieć, że akt notarialny chroni lepiej niż standardowa umowa.

2. Umowa deweloperska – umowa dwustronnie zobowiązująca z deweloperem

Zainteresowały Cię nowe nieruchomości na sprzedaż w Starej Iwicznej? W przypadku rynku pierwotnego właściwą umowę kupna-sprzedaży poprzedza też umowa deweloperska. Jak wskazuje jej nazwa, jest to umowa, którą zawrzesz z firmą deweloperską.

Umowa deweloperska należy do umów dwustronnie zobowiązujących, co w praktyce oznacza, że:

  • Deweloper zobowiązuje się do wybudowania interesującego Cię mieszkania i przeniesienia jego własności na nabywcę, czyli Ciebie.
  • Ty, jako klient dewelopera, zobowiązujesz się do podpisania umowy kupna i zapłacenia ustalonej ceny za nieruchomość.

Kupując mieszkanie deweloperskie, możesz zdecydować się na tzw. dziurę w ziemi, czyli na lokal będący we wczesnej fazie budowy. Podpisanie umowy deweloperskiej zabezpieczy Twoje interesy – deweloper nie będzie mógł sprzedać wybranego przez Ciebie mieszkania innemu klientowi, który zaproponuje mu wyższą cenę.

Umowa deweloperska jest podpisywana u notariusza – ma formę aktu notarialnego. Treść tego dokumentu podlega negocjacji z deweloperem.

3. Umowa właściwa kupna-sprzedaży nieruchomości – umowa notarialna

Trzecim, najważniejszym dokumentem występującym przy zakupie nieruchomości jest umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego. Jeżeli podpiszesz umowę kupna-sprzedaży mieszkania bez udziału notariusza, to będzie ona nieważna – nie staniesz się właścicielem nieruchomości nawet wówczas, gdy za nią zapłacisz.

Podpisanie umowy notarialnej kupna-sprzedaży nieruchomości wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności – musisz:

  • Zgromadzić niezbędne dokumenty. Ich lista zależy od tego, czy kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, czy też wtórnego.
  • Zapłacić taksę notarialną. Jej wysokość możesz negocjować z notariuszem.
  • Zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten występuje wyłącznie przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego.

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży u notariusza otrzymasz klucze do mieszkania. Z kolei notariusz zadba o ujawnienie Twoich danych (jako właściciela) w księdze wieczystej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy