reklama
reklama

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o EKUZ. Przyda się, gdy zachorujesz za granicą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o EKUZ. Przyda się, gdy zachorujesz za granicą - Zdjęcie główne

EKUZ powinien mieć każdy członek naszej rodziny, który wyjeżdża na zagraniczne wakacje. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światEKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który potwierdza nasze prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych w większości krajów europejskich. Warto ją wyrobić, wybierając się w zagraniczną podróż. Sprawdź szczegóły.
reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że tylko w tym roku wydał blisko 1,5 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Średnio miesięcznie wydaje  ponad 160 tysięcy kart. Im bliżej wakacji, tym do Funduszu wpływało więcej wniosków. 

reklama

Karta EKUZ to nie wszystko, warto również mieć tę wiedzę

Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa NFZ informuje, że w kwietniu tego roku zostało wydanych około 230 tysięcy kart EKUZ, w maju blisko 300 tysięcy, a w czerwcu było to już 400 tysięcy kart. – Polacy coraz częściej wiedzą, że karta EKUZ pozwala nam na skorzystanie za granicą ze świadczeń medycznych w placówkach publicznej ochrony zdrowia, w przypadku nieplanowanego i niezbędnego leczenia. Z drugiej stromy wciąż nie mają świadomości, że każde państwo ma swoje zasady. W wielu państwach pacjent musi dopłacać do wizyty u lekarza, badań laboratoryjnych, czy leczenia szpitalnego – przyznaje.

Dlatego też, jak dodaje, warto zapoznać się z zasadami publicznej opieki zdrowotnej w państwie, do którego wyjeżdżamy. 

reklama

Musimy wiedzieć, że nasze leczenie w ramach EKUZ w państwach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i EFTA odbywa się na takich samych zasadach jak dla obywateli tego państwa. Zatem jeśli w Bułgarii badania laboratoryjne są dla mieszkańców tego kraju – nawet te ze skierowaniem – odpłatne w jakieś części, to również my będziemy musieli za nie zapłacić.

– tłumaczy rzeczniczka. 

 – Jeśli Włoch częściowo płaci za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, to dla nas taka porada też będzie płatna. A będąc na przykład na wakacjach w Chorwacji, musimy liczyć się z dodatkową odpłatnością, gdy trafimy do szpitala – dodaje Beata Kopczyńska. 

Warto więc wiedzieć, że nawet mają EKUZ, we Francji zapłacimy z własnej kieszeni 30 procent honorarium lekarza, w Austrii będziemy musieli pokryć koszt wezwania karetki, a w Niemczech zapłacimy 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

reklama

EKUZ może zostać wydana wyłącznie oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Oprócz wszystkich, którzy płacą składki ZUS, są to też m.in. dzieci nieubezpieczonych rodziców, które nie skończyły 18 lat. 

Uwaga! Tego nie zrefunduje nam EKUZ

Dokument, wydawany w formie karty wielkości dowodu osobistego, uprawnia do korzystania ze wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą. Musimy jednak wiedzieć, że nie refunduje leczenia planowanego. EKUZ pokryje więc koszty leczenia w przypadku, kiedy trafimy do szpitala po nagłym wypadku, gdy złamiemy rękę, czy gdy zaboli nas ząb, ale na nic się nie zda przy planowanej operacji nosa czy korekcie piersi. W wielu krajach, np. w Austrii, EKUZ nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich – jest to uznawane za świadczenie prywatne. Sami musimy zapłacić za to, że ratownicy zwiozą nas ze stoku i opatrzą.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Jednak czasami leczenie w ramach ubezpieczenia będzie musiało być długie i kosztowne. Dlatego, jeżeli okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, można złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju. 

Masz kartę, a i tak każą ci płacić. Dlaczego? 

Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami – NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju. Może być więc tak, że chociaż mamy ze sobą EKUZ, to musimy najpierw zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację. Podobnie jak w kraju, również za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego, zanim skorzystamy z usług lekarza, warto sprawdzić, czy ten honoruje wskazany dokument. 

EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje osobny dokument, także dziecko. Pamiętajmy, że w tym przypadku jest on jest ważny z dowodem tożsamości małoletniego lub rodzica.

Gdzie złożyć wniosek i jak długo poczekamy na wydanie karty? 

Istnieje kilka sposobów złożenia wniosku o wydanie karty.

  • możemy to zrobić osobiście w oddziale NFZ,
  • wysłać e-mailem,
  • wysłać pocztą tradycyjną,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą,
  • przez Internetowe Konto Pacjenta.
 

Karta wydawana jest bezpłatnie. Jeżeli wniosek złożymy osobiście, otrzymamy ją od ręki. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddziały wojewódzkie mogą wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do 10 dni.

Jeśli wniosek składamy przez Internetowe Konto Pacjenta, otrzymamy informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji. Kartę możemy odebrać osobiście lub przez pełnomocnika, którego do tego upoważnimy. Jeżeli we wniosku zaznaczymy taką opcję, zostanie ona nam dostarczona pocztą. 

Ważność karty, w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, wynosi trzy lata. 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama