reklama

Otwock - miasto wielu możliwości

Opublikowano:
Autor:

Otwock - miasto wielu możliwości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RegionOtwock. jedno z miast ze wspaniałym, sosnowym klimatem. Hasłem promocyjnym miasta nie bez powodu jest "Miasto z dobrym klimatem". Otwock to miasto w województwie mazowieckim, które jest siedzibą powiatu otwockiego. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej, a od centrum stolicy oddalone jest zaledwie o około 23 kilometry. Dzięki doskonałej komunikacji miejskiej - można w zaledwie 45 minut przejechać z Otwocka na Warszawę Śródmieście. To sprawia, że wiele osób przeprowadza się z Warszawy do Otwocka, aby wyciszyć zgiełk, ale nadal móc dość szybko dojechać do stolicy. Zobaczcie kilka ciekawostek o Otwocku.

Skąd ta nazwa? 

Nazwa nawiązuje do dawnej, centralnej siedziby dóbr otwockich, która to mieściła się w pobliskim Otwocku Wielkim. W XV-wiecznych zapiskach dotyczących Otwocka Wielkiego, można natknąć się na kilka różnych nazw tejże miejscowości, w tym m.in. Othwoczsko czy Odwoczsko. Na przestrzeni lat zmieniła się do, dzisiaj doskonale znanego, Otwocka. 

Otwock uzdrowiskiem! 

Dacie wiarę, że po tym, jak w XIX wieku doprowadzono Kolej Nadwiślańską to Otwock stał się miejscowością sanatoryjno-uzdrowiskową? W 1893 roku, pierwsze sanatorium założył tutaj dr Józef Marian Geisler. W 1924 roku Otwock uznano oficjalnie uzdrowiskiem, ale już w 1967 roku miasto straciło ten status. 

Najpopularniejsi z popularnych 

Najpopularniejszą osobą, która związana jest z Otwockiem, okazuje się być Michał Elwiro Andriolli. To właśnie jego uznaje się za autora stylu, który znany jest w całym powiecie otwockim. Mówimy oczywiście o stylu architektonicznym świdermajer, inaczej zwanym też nadświdrzańskim. W tym stylu zbudowano tutaj wiele różnego rodzaju budynków i willi. Warto również, w ramach ciekawostki, dodać, że przed II wojną światową w Otwocku często przebywał Józef Piłsudski, a sam Władysław Reymont pisał tutaj swoją powieść "Chłopi" (otrzymał za tę powieść Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a miało to miejsce w 1924 roku). 

Otwock był w czymś pierwszy...

To krótka ciekawostka, która mówi o tym, że w jednej z dzielnicy Otwocka, a dokładniej w Świerku, w 1958 roku stworzono pierwszy w Polsce... reaktor jądrowy. Nazywał się "Ewa". Niedługo potem stworzono drugi, który z kolei nazwano "Maria". 

Lech Wałęsa lubi to! 

Na terenie gminy Otwock znajduje się Jezioro Rokola, które to położone jest wzdłuż Wisły. Rozciąga się od Nadbrzeża, przez Otwock Wielki, aż do Glinek. Lech Wałęsa, były prezydent Polski, przyjeżdżał tutaj łowić ryby. 

Oczywiście Otwock kryje w sobie znacznie więcej, niż to, co przedstawiliśmy w tych krótkich ciekawostkach. Mamy jednak nadzieję, że spodobały się wam na tyle, że postanowicie kiedyś odwiedzić Otwock, a jeśli jesteście z tych okolic - że wybierzecie się jakimś historycznym szlakiem albo odpoczniecie sobie nad Jeziorem Rokola, kiedy wrócą piękne, słoneczne dni. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy