Okazją do obchodów 1. Dnia Gotyku Ceglanego w 2018 r. był Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, który obchodzono w całej Europie pod hasłem “Sharing Heritage”. W Niemczech, Danii i Polsce Dzień Gotyku Ceglanego realizowany jest dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli ochrony zabytków, nauki, kościoła, turystyki i administracji i przeprowadzany we współpracy z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego.
W Płocku wszyscy chętni mogli w sobotę przemierzyć z przewodnikiem historyczne ścieżki Płocka, usłyszeć opowieści o wydarzeniach oraz miejscach znajdujących się na tym szlaku.
Na szlaku gotyckich budowli były m.in. relikty zamku i dawne opactwo benedyktynów, dawna kolegiata św. Michała Archanioła, Dom pod Trąbami,
kościół pw. św. Dominika.
Następnie grupa obejrzała mur miejski, Towarzystwo Naukowe Płockie, dawną basztę obronną oraz kościół farny pw. św. Bartłomieja.
Dodajmy, że miasta członkowskie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego łączy wspólne dziedzictwo kulturowe, a więc średniowieczna architektura gotyku ceglanego w przeważającej części w regionie Bałtyku.
Miasta te przedstawiają to dziedzictwo szerokiej publiczności europejskiej. Ważnym, wspólnym celem jest rozbudzenie entuzjazmu wśród ludzi do zachowania tego dziedzictwa kulturowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.