reklama
reklama

Kolejne pokolenie sokoła wędrownego w Płocku. Para mieszkająca na terenie PKN Orlen złożyła jaja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolejne pokolenie sokoła wędrownego w Płocku. Para mieszkająca na terenie PKN Orlen złożyła jaja - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GostyninW Płocku pojawi się kolejne pokolenie sokoła wędrownego. Para, mieszkająca na terenie ZakładU Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku, złożyła w tym roku jaja. Powinny wykluć się za nieco ponad miesiąc.
reklama

Jak podaje koncern,  PKN Orlen bardzo angażuje się w odbudowę populacji tych ptaków drapieżnych. Pierwsze budki lęgowe dla sokołów,  przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół”, zostały umieszczone w płockim zakładzie już w 1999 roku. Dwie z nich zainstalowano na najwyższych kominach: Zakładowej Elektrociepłowni oraz Instalacji Claus, a w 2015 roku na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin pojawiła się trzecia.

reklama

Pierwszy lęg sokołów nastąpił w maju 2002 roku. Od tamtej pory do natury trafiły już 54 pisklęta, a koncern bierze udział w Programie Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce.

Teraz pojawiły się kolejne jaja. Monitoring płockiego gniazda pozwala obserwować przygotowania pary sokołów wędrownych do kolejnego sezonu lęgowego. Pierwsze jajo zostało złożóne w sobotę, 12 marca, a drugie we wtorkowy poranek, 15 marca. 

- Po złożeniu jaj rozpocznie się okres inkubacji pełnego lęgu, który u sokołów trwa zwykle około 32 dni – podają w PKN Orlen. - W tym czasie samica będzie wysiadywała jaja, a polowaniem i zdobywaniem pożywienia będzie zajmował się samiec.

reklama

Wszystko wskazuje na to, że młode sokoły powinny wykluć się w jeszcze pod koniec kwietnia.

Zdaniem polskich sokolników, na terenie zakładu w Płocku padł rekord rozrodu tych ptaków – jedna para przez 14 lat, od 2002 do 2015, wyprowadziła z gniazda aż 42 pisklęta.

Od trzech lat płockie gniazdo zajmuje nowa para sokołów, która zastępuje starych rezydentów  i kontynuuje imiona swoich bardzo zasłużonych poprzedników: to Werwa i Rafik. Ich gniazdo można obserwować przez całą dobę m.in. na stronie peregrinus.pl.

reklama

Razem z sokołami z czeskich rafinerii Grupy Orlen Litvínov i Kralupy nad Wełtawą już 81 młodych ptaków trafiło do środowiska naturalnego.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama