reklama
reklama

Nowe pokolenie sokoła wędrownego z Orlenu. Zaobrączkowano trzy pisklęta [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Trzy młode sokoły: dwie samiczki i jeden samczyk, zostały zaobrączkowane. To dzieci Werwy i Rafika - pary orlenowskich sokołów. Są kolejno 55, 56 i 57 pisklęciem, które za kilka dni trafi do natury.
reklama

Wszystkie wyklute w naturze sokoły są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek. Na jedną nogę zakłada się obrączki obserwacyjne z dużymi literami i cyframi, które można odczytać przez odpowiedni sprzęt optyczny. Sokołom wyklutym w naturze przydziela się niebieskie opaski, tym reintrodukowanym - czarne.

Na drugą nogę pisklakom zakłada się obrączki ornitologiczne. Ich kolor różni się w zależności od miejsca, gdzie są wsiedlane. Sokoły wędrowne przebywające na terenach leśnych mają opaski koloru zielonego, na terenach górskich koloru czerwonego - w miastach zaś, żółty.

W poniedziałek, 16 maja, obrączkowaniu poddano trzy pisklaki, które przyszły na świat w budce lęgowej sokołów znajdującej się na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku. To kolejne ptaki drapieżne, które zasilą środowisko naturalne. 

- Co roku czekamy na ten moment, cieszymy się i mamy wielką satysfakcję z narodzin młodych sokołów - mówił podczas obrączkowania Adam Tworkowski, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN Orlen. - Zachęcamy do obserwowania naszych sokołów on-line.

Jak przypominają w koncernie, budki lęgowe dla ptaków drapieżnych w płockim Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen zostały umieszczone już w 1999 roku - przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ”. Dwie budki zainstalowano na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Trzecia budka pojawiła się 16 lat później (2015 r.) na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS).

- Sokół wędrowny to gatunek, który niemalże wyginął - przypominał Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt “SOKÓŁ”. - Ostatnie gniazda w Polsce odkryto w latach 60., a później przez długi czas nie było go w ogóle. Od lat 90. wypuszczamy duże liczby sokołów pochodzących z hodowli i to przynosi wymierne efekty. W tej chwili w Polsce występuje około stu gniazd, ale nadal jest to jednen z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce.

Gniazdo w Orlenie od kilku lat pozostaje domem Werwy i Rafika. Ich życie można obserwować przez całą dobę na orlen.pl oraz peregrinus.pl.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama