Reklama

Reklama

Małe reaktory jądrowe w Polsce coraz bliżej. Umowa podpisana w Waszyngtonie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Siedlecki

Małe reaktory jądrowe w Polsce coraz bliżej. Umowa podpisana w Waszyngtonie - Zdjęcie główne

foto Michał Siedlecki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Spółka ORLEN Synthos Green Energy podpisała umowę na współfinansowanie projektu BWRX-300. Pozostałymi sygnatariuszami umowy są firmy z Kanady i Stanów Zjednoczonych. - Po raz pierwszy w historii polska spółka jest stroną umowy na wykonanie projektu elektrowni jądrowej, uzyskując jednocześnie możliwość aktywnego udziału w procesie projektowania - podkreśla PKN ORLEN.

Reklama

PKN ORLEN umowę na budowę mikro i małych reaktorów jądrowych podpisał z firmą Synthos w połowie 2021 roku. Trwa projektowanie reaktora BWRX-300, a polska spółka będzie aktywnym partnerem w tym przedsięwzięciu. Projekt ma spełniać europejskie standardy, a dzięki podpisanej umowie reaktory mają powstać szybciej. Pierwsze szacunki mówiły, że pierwszy reaktor mógłby powstać w Polsce w 2030 roku.

- Projekt będzie miał zastosowanie przy kolejnych inwestycjach i znacznie usprawni cały proces oraz obniży koszty budowy floty reaktorów BWRX-300. W Polsce wyłączność na budowę reaktorów w tej technologii posiada spółka ORLEN Synthos Green Energy - tłumaczy biuro prasowe PKN ORLEN. 

- Zawiązana współpraca dowodzi, że nasze plany dotyczące wdrożenia technologii małego atomu w Polsce są realne. To ważny krok na drodze do budowy całej floty reaktorów, jakie zamierzamy stworzyć razem z naszym partnerem w ramach spółki ORLEN Synthos Green Energy. Dzięki temu jeszcze w tej dekadzie stabilna energia popłynie do polskiego przemysłu i do polskich gospodarstw domowych. Każdy kolejny SMR będzie wzmacniał bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, a mówimy tu o całkowicie bezpiecznym, a do tego niskoemisyjnym źródle energii – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Partnerem w umowie jest m.in. kanadyjski koncern Ontario Power Generation (OPG), który pod Toronto buduje pierwszy na świecie reaktor BWRX-300, a także amerykańska firma Tennessee Valley Authority, która przymierza się do budowy reaktora w Stanach Zjednoczonych. 

- TVA wybuduje pierwszy w USA reaktor BWRX-300 i posiada już zaakceptowaną przez amerykański dozór jądrowy NRC lokalizację dla SMR-a w Clinch River. Stroną umowy jest również GE Hitachi – właściciel technologii BWRX-300, który dzięki inwestycji będzie mógł zintensyfikować prace nad technologią - wskazuje PKN ORLEN. 

- Pierwszy raz w historii prywatna polska firma inwestuje w projekt elektrowni jądrowej. Robimy to, ponieważ najnowocześniejsza technologia modułowa GE Hitachi jest po prostu idealna do dekarbonizacji produkcji energii i ciepła w Polsce, a także dla naszych innych zeroemisyjnych projektów w Wielkiej Brytanii i całej Europie Środkowej – mówi Rafał Kasprów, Prezes Zarządu Synthos Green Energy.

Podpisana umowa zakłada inwestycje w rozwój projektu prowadzonego przez GE Hitachi, której łączna kwota przekroczy 400 mln dolarów. Przygotowany ma zostać projekt uniwersalnego reaktora BWRX-300.

- Celem jest, by technologia BWRX-300 została licencjonowana i następnie wdrożona w USA, Kanadzie i Polsce ale także w innych krajach - wskazuje Orlen.

W Polsce ORLEN Synthos Green Energy rozpoczął proces prelicencjonowania składając w lipcu 2022 r. do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300. Spółka w kwietniu ma przedstawić potencjalne miejsce planowanych lokalizacji. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy