Płock stawia na rozwój Szpitala Św. Trójcy. Miasto planuje stworzyć nowoczesną placówkę, zapewniającą wyższą jakość opieki zdrowotnej.
- Od wielu miesięcy rozmawiamy z prezesem szpitala i personelem o dalszym funkcjonowaniu tej placówki - zdradził Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - Postawiliśmy na dalszy jej rozwój. Przypominam, że tylko w ostatnich latach wyremontowaliśmy internę i pediatrię, przeprowadziliśmy również termomodernizację części budynków.
Jak wskazuje włodarz miasta, choć miejski szpital jest modernizowany - kupowany jest nowy sprzęt i wyposażenie - to dalsze "punktowe" działania na oddziałach nie są już efektywne.
- Potrzebna jest konkretna rozbudowa! - przekonywał Nowakowski. - Przygotowujemy się do tego zadania. Ogłaszamy właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji budowy zupełnie nowego budynku. Poprawi on bazę naszego szpitala i w sposób bezpośredni zwiększy możliwości leczenia.
Nowy budynek miejskiego szpitala
W ciągu kilkunastu najbliższych godzin wystartuje przetarg na wykonanie projektu nowego skrzydła "L" oraz na koncepcję modernizacji pozostałej części miejskiego szpitala. W ramach zaplanowanej inwestycji wyburzone zostaną wysłużone budynki, w których w tej chwili mieszczą się m.in. laboratoria.
Nowy budynek zwiększy powierzchnię szpitala - z ok. 11 tys. m2 do ok. 16 tys. m2. Realizacja inwestycji ma poprawić komunikację między oddziałami, pozwoli też na nowe uporządkowanie przestrzeni szpitala umożliwiając m.in. wygospodarowanie dodatkowych sali operacyjnych. Zwiększy też liczbę łóżek i sal na rehabilitację oraz fizjoterapię.
- Z mojej perspektywy, fizjoterapeuty, to bardzo ważna informacja - mówiła obecna podczas konferencji prasowej Daria Domosławska, radna miasta Płocka, przewodnicząca Komisji Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej. - Musimy poprawiać komfort świadczonych usług, zadbać o przestrzeń i komfort pacjenta.
Jak będzie wyglądał nowy budynek?
Budowa nowego, dużego budynku "L" powstanie wraz z parkingiem i infrastrukturą. Znajdzie się tam rejestracja, poradnia nocnej i świątecznej opieki, będą poradnie specjalistycznem laboratorium i diagnostyka obrazowa. Na pierwszym piętrze będzie blok operacyjny z trzema salami, pododdział anestezjologii i intensywnej terapii, na drugim zaś oddział ortopedii i chirurgii ogólnej.
Jak przekonywano podczas konferencji, budowa nowego budynku pozwoli także na rozbudowę pozostałych, istniejących już "skrzydeł". Chodzi m.in. o budynek "H" (w kierunku ul. Zacisze), gdzie obecnie mieści się oddział psychiatryczny. Powstaną tam m.in. dwie sale terapii.
Przebudowane zostaną też budynki C, H i K na styku z nowym obiektem. Wyremontowane zostaną też pomieszczenia w budynku B (w tym zmodernizowany układ przestrzenny oddziału ginekologiczno-położniczego i pododdziału rehabilitacji) i D (na potrzeby Pododdziału Rehabilitacji Ruchu).
- W tej chwili widać deficyt powierzchni w naszym szpitalu - wskazywał Marek Stawicki, prezes płockiego ZOZ. - Moim zdaniem cały proces inwestycji potrwa co najmniej 5 lat. Wszelkie prace chcemy przeprowadzić w taki sposób, aby każdy oddział Szpitala Św. Trójcy pracował nieprzerwanie.
Rozpoczyna się przetarg na projekt. Kiedy budowa?
Rozpoczyna się procedura przetargowa na wykonanie dokumentacji technicznej i rozbudowy szpitala. Tuż po niej mają rozpocząć się prace budowlane. - Nie mamy już czasu na zwlekanie, chcemy rozbudować szpital jak najszybciej - tłumaczył Nowakowski.
Szacunkowy i bardzo wstępny koszt modernizacji to ponad 100 mln zł.
- Za wcześnie jednak, by mówić o jakiś pewnych kwotach. To inwestycja zaplanowana na 5 kolejnych lat - mówił prezydent Płocka. - W tej chwli ciężko przewidzieć jak będzie wyglądała chociażby kwestia inflacji.
A co ze sposobem finansowania? Włodarz miasta wskazuje, że Płock będzie starał się pozyskać środki zewnętrzne na ten cel - w tym te rządowe, z budżetu kraju, jak i europejskie z KPO. - Jeśli to się nie uda to koszty modernizacji pokryjemy z budżetu miasta - dodał na zakończenie Andrzej Nowakowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.