Pomysłodawcą wprowadzenia zmiany czasu na letni i zimowy był Benjamin Franklin. Uważał, że da to szansę na oszczędzania zasobów sztucznego oświetlenia.
Od kilkudziesięciu lat zegary przestawiamy dwa razy w roku - w ostatni weekend marca i października. Podobnie jest w całej Unii Europejskiej, ale wiele krajów na świecie już nie stosuje takiego zabiegu.
O zmianie czasu mówi obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.
Ankieta Komisji Europejskiej pokazała jednak, że aż 84 proc. respondentów chce zniesienia zmian czasu. Z kolei z badania CBOS wynika, że chce tego także ponad 78 proc. Polaków. Niemal wszyscy w tej grupie optują za czasem letnim.
Unia daje w tej kwestii miejsce na decyzję państw członkowskich. Ale na razie nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie. Nie wiadomo, czy marcowa zmiana będzie ostatnia, czy znów przestawimy wskazówki zegarów w końcu października (z soboty 29 na niedzielę 30).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.